İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Köprüçay’daki balık ölümlerinin nedeni HES

Köprüçay’daki balık ölümlerinin nedeni HES

    Antalya- Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesiöğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Köprüçay’da 4 Haziran’dan bu yana devam eden şüpheli balık ölümlerinin, HES firmasının kullandığı çimentonun nehir suyunun PH değerini çok düşürmesi ve balıkların solungaç sistemlerini felç etmesinden kaynaklandığını söyledi.

    Antalya’nın Manavgat ve Serik ilçeleri sınırındaki Türkiye’nin önemli rafting merkezlerinden Köprüçay’da 4 Haziran’dan itibaren balık ölümleri halen devam ediyor. Ölü balıkla dolan 183 kilometre uzunluğundaki nehir boyunca tüm yerleşim bölgelerinde vatandaşlar panik içinde. Isparta’nın Sütçüler İlçesi’nden başlayıp Akdeniz’e döküldüğü alana kadar onlarca kırsal alanda yerleşimin mevcut olduğu nehir boyunca tarımsal sulama da yapılamıyor.
    Köprüçay’da meydana gelen balık ölümlerine ilişkin bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Isparta’nın Sütçüler İlçesi’ne bağlı Darıbükü Köyü’nde inşa edilen baraj ve devamındaki 3 HES projesi inşaatında betonlaşma yapıldığını, kullanılan çimentonun nehir suyunun PH değerini çok düşürdüğünü söyledi. Doç. Dr. Gökoğlu, bu nedenle balıkların solungaç sisteminin felç olduğunu dile getirdi.
    Nehirde yüzme, balık tutma ve tüketme yasakları da devam ediyor.