İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » KYK yurdunda skandal: Bazı yangın merdivenleri hala kilitli

KYK yurdunda skandal: Bazı yangın merdivenleri hala kilitli

  Antalya – Akdeniz Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumunda kalan üniversite öğrencisinin İlerici Kadınlar Derneği sitesinde yayımlanan yazısında, öğrencilerin yaşadığı yurt koşulları gözler önüne serildi. Aladağ’daki olay öncesinde kapıların tümünün kilitli olduğu, öğrencilerin durumun düzeltilmesi yönündeki taleplerine olumlu yanıt alamadıkları öğrenilirken, bazı yangın merdivenlerinin açıldığı ancak hala kilitli merdivenlerin olduğu ortaya çıktı. Yurtta kalan bir öğrencinin kaleme aldığı yazıda  öğrencilerin dini sohbetlere katılmaya zorlanıldığı, eşofmanla yemekhaneye gitmenin “erkek çalışan” olduğu bahanesiyle yasaklandığı gibi iddialar yer alıyor. Yurt giriş çıkış saatlerinde  ise cinsiyetçi uygulamalar olduğu belirtilirken, Aladağ yangınındaki tedbirsizliğin bütün KYK yurtlarında yaşandığının altı çiziliyor. Metinde, öğrencilerin Aladağ’da yaşanan olayın kendi başlarına da gelmesinden korktukları dile getirilirken, dini baskıların da her geçen gün arttığı belirtiliyor.

  ERKEK YURTLARININ YANGIN MERDİVENLERİ AÇIK, KADINLARININ Kİ KAPALI
  2 yıldır KYK’da kaldığını, başta yangın merdiveni olmak üzere bütün kapıların öğrencilerin üzerlerine kilitlendiğini belirten öğrenci;  Aladağ yangınından sonra kilitli yangın merdivenlerinin açılması talebiyle  yurt müdürlüğüne gidildiğini ancak  yangın merdiveninde sigara içildiği için kapıların açılmayacağı yanıtını aldıklarını aktarıyor. Erkek yurtlarının yangın merdivenlerinin tamamının kilitsiz olmasına karşın Akdeniz KYK kadın yurdunun bazı bloklarında yangın merdivenleri kilitli tutuluyor.

  EŞOFMAN YASAĞINA GEREKÇE: ERKEK ÇALIŞAN
  Kadın yurdunda erkek personel çalıştığı bahanesiyle geçen sene yemekhaneye şortla gitmek yasaklanırken bu sene de eşofmanın yasaklandığını belirten öğrenci,  yemekhaneye eşofmanla giden öğrencilerin herkesin içinde azarlandığını, müdür odasına çağrılıp hakkında cezai işlem uygulandığını ifade ediyor.

  DEVLET YURDUNDA DİNİ SOHBET: “CEZA OLARAK SOHBETE KATIL”
  “Yurtta dini sohbetler,  Arapça dersleri oluyor. Yurt müdürü kapımıza gelip dışarıya çıkan öğrencilerin ismini alıyor bu söyleşiye, sohbete, kurslara katılın diye öğrencileri zorluyor. Geçen gün imza atmayı unuttuğum için yurt müdürü ceza olarak “Dini söyleşiye katılacaksın” dedi, İkinci öğretim olduğumu söylediğim zaman “bir daha bu şekilde yırtamayacaksın” diyerek beni tehdit etti” ifadelerine yer veren öğrenci;

  YURT GİRİŞ ÇIKIŞ SAATLERİNDE CİNSİYETÇİ UYGULAMA
  “Akşam yurda girişlerde kız yurdunda 11’den sonra gelen öğrencilerin isimleri alınıp idareye veriliyor. Ama erkek yurdunda akşam 12’den sonra gelenler bile rahatça girebiliyor.O gün için yurtta kalmayacağımızı belirtip izin alacağımız saat 7’ye çekildi. 7’den sonra yurttan çıkmak için izin alamıyoruz ve izin alırken bizden, kalacağımız kişinin adı, adresi ve telefon numarasına kadar bilgi isteniyor.

  Geçen sene dönem ortasında giriş saatimiz 12’den 11’e çekildi, her akşam orada olduğumuza dair imza atıyoruz, geçen sene parmak izi sistemi varken bu sene daha iyi gözetlemek için bu sistem kalktı, ramazan ayında teravih namazına katılan öğrencilere giriş saati uygulaması uygulanmamakta” diyerek yaşananları ifade ediyor.

  Geçen yıl Kasım ayında KYK koşulları öğrenciler tarafından protesto edilmiş, 8 kadın yurttaki kötü koşullara karşı ses çıkardığı için yurttan atılmıştı.