İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » LGBTİ » LGBTİ mücadelesi için Antalya’dan bir ses yükseliyor: BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu

LGBTİ mücadelesi için Antalya’dan bir ses yükseliyor: BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu

  Antalya-  LGBT hakları için, ‘Antalya’da ne yapabiliriz’ diye yola çıkan BİZ Cinsel ve Cinsiyet Kimliği Araştırma Topluluğu 12 Şubat’ta tanışma partisi düzenliyor.

  KaosGL’de yer alan habere göre; OHAL, KHK’lar, patlayan bombalar, başkanlık anayasası tartışmaları içimizi karartırken, Antalya’dan gelen güzel bir haberle güçlendik. Antalya’da LGBTİ hakları üzerine çalışacak yeni bir topluluk kuruldu. Bu gelişme üzerine, yeni kurulan BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırma Topluluğu’ndan Fatma ile görüştük.

  BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu nasıl bir araya geldi?

  Bizler, “LGBTİ hareketi için neler yapabiliriz?” sorusu üzerine bir araya geldik. Şehrimizde LGBTİ hakları savunuculuğu ve örgütlenme eksikliği üzerine ilk defa Aralık ayında, internet üzerinden açık bir çağrıda bulunduk. Bu çağrı, hem tanışma hem de yeni bir oluşum için birbirimizi bulma toplantısına dönüştü ve Antalya’da yeni bir oluşum için tekrar bir araya gelme kararı aldık. “BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu” adıyla ilk toplantımızı 15 Ocak günü gerçekleştirdik ve artık buradayız.

  Peki,  Antalya’da neler yapacaksınız?

  Her ne kadar Antalya merkezli kurulmuş olsak da çalışma alanlarımızın uzun vadede hem ulusal hem de uluslararası olabilmesini hedefledik. Ama önce kendi oluşumumuzu toparlayacağız ardından yereldeki STK, ilgili kurum ve kuruluşlar ve bireylerle de görüşerek yeni ağlar oluşturmayı istiyoruz.

  Kimlerle birlikte, neleri değiştirmeyi hedefliyorsunuz?

  İsmimizi belirlerken ayrımcı bir kelime ya da başlık kullanmamayı önemsedik. BİZ; herkes, sen, ben, gey, lezbiyen, transseksüel, heteroseksüel… Bizimle birlikte toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı hareket edecek herkesi bekliyoruz. Çalışmalarımızda sadece LGBTİ’ler yok, heteroseksüel arkadaşlarımız da bizimle beraber mücadeleye başladılar.  Bu güç birliği ile hukuk, eğitim, sağlık, istihdam, sosyal aktivite gibi çalışma alanları belirledik. Ayrıca “engelli LGBTİ” komisyonu kurduk ve “mülteci LGBTİ” komisyonu kurulması da planlarımız arasında.

  Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

  İçinde bulunduğumuz süreçte her bir LGBTİ hareketinin önemi büyük, bizler ülkede yaşanan OHAL kapsamında bile bir araya gelip, LGBTİ özgürlük hareketi için omuzlarımıza yük yüklenmiş iken diğer oluşum ve bireylerin de desteklerine ihtiyaç duyuyoruz. Görüşme için teşekkür ediyoruz.

  “BİZ hazırız” partisi 12 Şubat’ta

  Topluluk, daha yaşanabilir bir yeryüzü, ayrımcılığın, homofobinin, transfobinin şiddetin olmadığı bir dünya talebiyle 12 Şubat günü Antalya’da “BİZ hazırız!” isimli tanışma partisi düzenliyor, hepimizi bekliyor.