İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Madde 80 protesto edildi: “Bu çılgınlıktan derhal vazgeçilmelidir!”

Madde 80 protesto edildi: “Bu çılgınlıktan derhal vazgeçilmelidir!”

  Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda  yasalaşan 80. maddeyi protesto etmek için basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya doğa aktivistlerin yanı sıra, TMMOB İKK başkanı Vahap Tuncer,  Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Halkevleri MYK Üyesi Kutay Meriç, HDP Antalya İl Eşbaşkanı Songül Şarklı katıldı. Alakır Nehri Kardeşliği’nden Tuğba’nın okuduğu açıklamada “Yıllardır HES’lere, termik santrallere, nükleer santrallere, yaşamı yok eden tüm politikalara, tüm rant projelerine karşı durduk, var gücümüzle direndik, direnenlere destek verdik. Hukuksal ve toplumsal mücadelemizden tüm engellemelere rağmen vazgeçmedik” denildi.

  MADDE 80 İLE YARGI YOLU KAPATILACAK
  Madde 80’nin yasalaşmasıyla karşılaşılacak sorunlara değinen Tuğba “Madde 80 ile şirketlere Türkiye Cumhuriyeti’nde görülmemeiş teşvikler verilerek, projelere muafiyetler sağlanacak, işletilen idari prosedürler ve idari işlemler Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılabilecektir. Madde 80 ile kıra kente ve canlı yaşamına telafisi imkansız ekolojik yıkımlar getirecek olan, plan ve şehircilik ilkelerine aykırı projelere; ruhsatsız, imar izinsiz, ÇED’siz ve yargı yolu önden kapatılmış olarak başlanabilecektir.” şeklinde konuştu.

  “MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”
  Anayasa Mahkemesi’nin kararı ne olursa olsun mücadelenin süreceğine ifade eden Tuğba “Bizler; doğa, hayvan ve kent örgütleri, duyarlı hukukçu ve siyasetçiler, yaşam savunucuları, kısaca yaşamın ta kendisi olarak yaşanılabilir bir dünya için toprağı, suyu, havayı çıkarsız şekilde doğayı savunuyoruz.  80. Madde  Anayasa Mahkemesi’nden geçecek yada dönecek. Bizler; kentleri, doğayı, yarınları hiçe sayan iktidar, bürokrat ve şirketlere karşı her türlü mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Madee 80 doğanın, yaşamın ve geleceğin yok edilmesidir. Bu çılgınlıktan derhal vazgeçilmelidir” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

  Etiketler: