İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Madımak Katliamı’nda yitirilenler 27. yılında Antalya’da anıldı

Madımak Katliamı’nda yitirilenler 27. yılında Antalya’da anıldı

    Antalya Sokakları – Madımak Katliamı’nın 27. yılında yitirilenlar Antalya’da anıldı. Antalya Alevi Bileşenleri ve Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen anma Kızılarık Cemevi’nde gerçekleşti.

    Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şube Başkanı Hasibe Akpınar tarafından yapılan açıklamada “Bundan tam 27 yıl önce büyük halk önderi ve Alevi piri/ozanı Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden canlarımızdan, 33 canımız bütün devlet güçlerinin gözü önünde karanlık zihniyetli, gerici, nefret dolu, barbar, şeriatçı bir güruh tarafından katledildi.” denildi.

    Açıklamada “2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. O yüzden ezilen, ötekileştirilen, dışlanan ve yok sayılan herkesi zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Gelin hep birlikte 2 Temmuz’da tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, demokrasiyi ve halkların kardeşliğini savunarak katliamda yitirdiğimiz canlarımızı analım. Gelin 2 Temmuz’da acılarımızı ortaklaştıralım. Acılarımızı paylaşarak azaltalım. Gelin hep birlikte dayanışmayı ve mücadeleyi büyütelim. Büyütelim ki bize bu acıları yaşatanlardan hesap sorabilelim.” şeklinde belirtildi.

    Etiketler: