İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KÜLTÜR-SANAT » Mahalle esnafından ‘Ücretsiz Kitap’

Mahalle esnafından ‘Ücretsiz Kitap’

  Antalya Sokakları Özel- Yavuz Özçelik Meltem Mahallesi’nde bir tüp bayisi sahibi. Sekiz yıldır çalıştırdığı dükkanının önününe, halkın kullanımına açık bir kitaplık oluşturmuş. Kitaplıktan ücretsiz şekilde kitap alınabildiği gibi kitap bağışı da yapılabiliyor.

  Kitaplığın görünür kısmına astığı “Ücretsiz  Kitap” yazısı dikkatimi çekiyor ve birkaç soru sormak üzere dükkana adım atıyorum. İçeri girer girmez kitaplık için geldiğimi anlıyor, merhabalaşıyoruz.

  Kitaplığı ilk koyduğunda pek kimse ilgilenmese de kitap alanın ve getirenin giderek çoğaldığını söylüyor Yavuz Özçelik. Zamanla dükkanın içine kadar taşınan kitaplık ilginin yoğun olmasıyla birlikte tükenerek azalmış. Yeni kitapların gelmesiyle tekrar kapı önüne taşıdığı kitaplığa hala yoğun ilgi olduğunu da söylemeden geçmiyor.

  “İşimize yaramayan veya okunulup daha sonra evde boş duran kitapların kullanılmaması yerine gençlerin, öğrencilerin, ihtiyacı olanların yararlanabilmesi için bu tür çalışmaların yapılması daha iyi. Ne getirenden ne de götürenden bir beklentim yok, yeter ki insanlara faydamız olsun” diyor Yavuz Özçelik.

  Yavuz Özçelik ücretsiz kitap bulundurmaya devam edeceğini söyleyerek kitap bağışlamak isteyenlere de sesleniyor ve kısa sohbetimizi sonlandırıyor.

  Röportaj: Şehristan Kaya