İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Manavgatlı Fahri Öz de DTCF’den ihraç edildi

Manavgatlı Fahri Öz de DTCF’den ihraç edildi

  Antalya- Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler arasında aslen Manavgatlı olan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin (DTCF) efsane hocalarından Fahri Öz de bulunuyor. İhracına tepki gösterilen akademisyenlerin ilk sıralarında yer alan isimlerden Fahri Öz, DTCF’nin Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğretim üyesiydi. DTCF’nin efsane hocalarından Fahri Öz ve Devrim Kılıçer’in ihracına sadece öğrencilerinden değil, eski hocalarından da tepki geldi. Fahri Öz ve Devrim Kılıçer’e “Sizinle gurur duyuyorum” diye seslenen hocaları Prof. Dr. Yusuf Eradam, “Hocalığımın 40’ıncı yılında aldığım en büyük ödülsünüz!” dedi.

  BU İHRAÇLAR HUKUKSUZDUR
  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ile İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin yaptığı ortak açıklamada, “Çok sevdiğimiz iki hocamız Devrim Kılıçer ve Fahri Öz’le birlikte Ankara Üniversitesi’ndeki 72 akademisyenin olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yayımlanan 686 numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edildiklerini öğrenmiş bulunmaktayız. Gerek bölümümüz, gerekse de üniversitemizdeki diğer hocalarımızın görevlerinden ihraç edilmelerinin tamamen hukuksuz olduğu görüşündeyiz. Bu yüzden, başta son KHK’da en çok akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi olmak üzere, tüm üniversitelere bu haksızlık ve adaletsizlik karşısında durmak için çağrı yapıyoruz” denildi.

  “ALDIĞIM EN BÜYÜK ÖDÜLSÜNÜZ”
  Fahri Öz ve Devrim Kılıçer’in ihracına bir başka tepki de yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda üniversitede dersler vermiş “hocaların hocası” Yusuf Eradam’dan geldi. Dünyanın önde gelen üniversitelerine “seçkin profesör” olarak davet edilmiş yazar, şair, çevirmen, besteci, fotoğraf sanatçısı, eleştirmen, Prof. Dr. Yusuf Eradam, sosyal medya hesabında yayınladığı mesajında, “Kendi başıma çalışarak kazandığım, ulaştığım her şey ve herkes ile olduğu gibi; öğrencilerim, kızım Devrim Kılıçer, oğlum Fahri Öz, DTCF Tiyatro Bölümü’nden dostlarım ve onların yılmaz öğrencileri ile gurur duyuyorum. Hocalığımın 40’ıncı yılında aldığım en büyük ödülsünüz!” ifadelerini kullandı.

  FAHRİ ÖZ’DEN REKTÖRLÜĞE TEPKİ
  İhraçlar ve kendi durumu ile ilgili görüşlerini aldığımız Fahri Öz ise, “Son KHK ile yine binlerce kamu görevlisi işlerinden uzaklaştırılmıştır. Bu kamu görevlilerinin arasında akademisyenlerin durumu özellikle dikkat çekmektedir. Ankara Üniversitesi’nde çalışan ve ‘Barış İçin Akademisyenler’ metnini imzalayan akademisyenlerin tamamı işlerini kaybetmişlerdir. Bu, söz konusu kararın üniversite yönetiminin kasıtlı ve kötü niyetli bir tercihi olduğunu ortaya koymaktadır. Benim ve arkadaşlarımın sorgusuz, sualsiz, hatta bir iddianame ya da suçlama olmaksızın işten çıkarılması kabul edilemez” diye tepki gösterdi.

  “ÜNİVERSİTELERDE BAŞAT OLAN BİLİM VE ELEŞTİREL DÜŞÜNMEDİR”
  Demokrasinin vazgeçilmezlerinden biri olan ifade özgürlüğü bu acımasız kararla yok sayıldığını vurgulayan Fahri Öz, “İfade özgürlüğü yalnızca iktidarın izin verdiği, hoş gördüğü şeylerin söylenmesi değil, tam tersine iktidarın kabullenmesinin çok zor olduğu şeylerin de söylenmesidir. Eleştiri toplumun ilerlemesinin ve refah içinde yaşamasını ön koşuludur. Üniversitelerde başat olan bilim ve eleştirel düşünmedir. Akademi asla ve asla bir iktidarın her türlü eylemini onaylayan bir kurum değildir, olamaz. Bir KHK mağduru olarak bu haksızlığın ve gasbın bir gün düzeltileceği ortada olduğunu düşünüyorum. İktidarın amacı akademisyenlerin tepkisini referandum öncesinde propaganda malzemesi olarak kullanmaktır. Bu uğurda insanların işlerinden edilmeleri, öğrencilerinden ve akademik etkinliklerden uzaklaştırılmalarını kınıyorum” açıklaması yaptı.

  FAHRİ ÖZ KİMDİR?
  Yrd. Doç. Dr. Fahri Öz 1969 Manavgat doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi’nde, doktorasını ODTÜ’de tamamlamıştır. Yurt içi ve yurt dışında tebliğler sunmuş, makaleler yazmıştır. Daha çok edebiyat metinleri olan çeviri kitapları bulunmaktadır. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmektedir. 7 Şubat tarihinde yayınlanan KHK ile kamu görevinden ihraç edildi. İhraç öncesinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda görev yapmaktaydı.

  Kaynak: Antalya Körfez

  Etiketler: