İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Maraş Katliamı’nda yitirilen canlar için Cemevinde anma etkinliği

Maraş Katliamı’nda yitirilen canlar için Cemevinde anma etkinliği

   

  Antalya Sokakları – Antalya Alevi Bileşenleri, Maraş  Katliamı’nın yıl dönümünde Kızılarık Cemevi’nde anma etkinliği düzenledi.  Etkinlik Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan’ın açılış konuşması ile başladı.20161224_191029

  Nurettin Erdoğan; ““Bugün Maraş’ı unutmamak, AKP’nin gerici-ırkçı-mezhepçi politikalarına karşı durmak demektir. Bugün Maraş’ı unutmamak, gericiliğe ve faşizme karşı eşit, özgür, kardeşçe, insanca bir yaşamın mücadelesini vermek demektir. Bugün Maraş’ı unutmamak, AKP’nin gerici-ırkçı-mezhepçi politikalarına karşı durmak demektir. Bizler barışın ve kardeşliğin ülkesini kurmak için mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz” dedi.

   

  Ardından sahneye çıkan Alevi Dedesi Gazi Metin kendi yazdığı bir deyişi okudu, yaptığı konuşmada zulme boyun eğilmeyeceğini, birlik ve dayanışma içinde yaşanan baskıların üstesinden gelineceğinin altını çizdi. vurguladı. Konuşmasında ve yazdığı deyişte barışı, kardeşliği, dayanışmayı vurguladı.20161224_193940

   
  Etkinlik Hülya Arı’nın Maraş katliamı üzerine yazdığı şiir dinletisiyle devam etti. Gülçin Akça ise katliamın kronolojijk aktarımını yaptı, sorumluların cezasız bırakıldığı, faillerden birinin meclis çatısı altına alındığını kaydetti.

  Süleyman Demir ile Seyfettin Yıldırım’ın bağlama dinletisi ve deyişleriyle süren etkinlik, Semah dönülmesinin ardından sona erdi.

   

   

   

  Fotoğraf: Naz Kr, Şehristan Kaya