İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Oya Ersoy: Çevresel Kirlilik Araştırması sonuçları ne oldu?

Oya Ersoy: Çevresel Kirlilik Araştırması sonuçları ne oldu?

  İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Antalya’nın da içinde bulunduğu beş ilde yürütülen Çevresel Kirlilik Araştırması’nın sonuç raporunu mecliste gündeme getirdi.

  Antalya Sokakları- İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Sağlık Bakanlığı’nın Antalya, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’ de yürüttüğü Çevresel Kirlilik Araştırması’nı meclis gündemine taşıdı.

  Sağlık Bakanlığınca 2011-2016 yılları arasında yapılan ve sonuçları kamuoyuna açıklanmayan, Çevresel Faktörlerin Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi’ni Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya sordu.

  Oya Ersoy, araştırma sonuçlarının Bakanlık tarafından kamuoyuyla paylaşılmadığı belirterek, insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dair sonuçların basına yansıması üzerine Sağlık Bakanı’nın herhangi bir açıklama yapmadığının altını çizdi.

  Araştırmayı meclis gündemine taşıyan Oya Ersoy Bakan Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu:
  *Sağlık Bakanlığı’nın Beş İlde (Kocaeli, Antalya,Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) yürüttüğü Çevresel Kirlilik Araştırması Sonuç Raporu ne oldu? 
  *Sonuçları kamuoyuyla neden paylaşılmadı?
  *Sonuçları açıklamak isteyen bilim insanları neden engellenmiştir?
  *Çalışmanın kapsadığı illerde kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümler ülke ve dünya ortalamalarına göre nasıl bir değişim izliyor, takip edildi mi?
  *Projeden elde edilen bilgiler doğrultusunda bu bölgelerde herhangi bir önlem alındı mı? Alınan önemler nelerdir?