İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Özgür basın için diyeceklerimiz var

Özgür basın için diyeceklerimiz var

    Antalya Sokakları- 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’le AKP hükumeti darbenin ardından gerçekleşebilecek her şeyi KHK kılıfıyla yapmaya başladı. Bu durumun son örneği, 675 sayılı KHK ile kapatılan aralarında JINHA ve DİHA’nın da bulunduğu 15 gazete, ajans ve dergi oldu. Tek işlevi halkın haber alma hakkını gasp etmek olan bu ‘Hükümsüz kararname’ amacına ulaşamayacaktır. Çünkü her yasak her baskı beraberinde yasakladığının alternatifini de yaratma olanağını getirir. Ve bu zamana kadar yaratılan alternatifler tekelleşen, ‘teksesleşen’ medyanın, yasakların, kapatmaların ve karartmaların üstesinden gelmiştir.

    Gezi Direnişi sürecinde halkın haber alma hakkını gasp eden zihniyete karşı yola çıktık. 3 yıldan bu yana sürdürdüğümüz hak odaklı habercilikle, sokağın ve halkın sesi olmak için çabaladık. Bundan sonraki süreçte de aynı çizgide ilerlemek konusunda herhangi bir tereddütümüz yok. Halkın haber alma hakkına yapılan saldırılar başta olmak üzere tüm hak gasplarının karşısındayız.

    Antalya Sokakları ekibi olarak kapatılan ajans, kanal, gazete ve dergilerle dayanışma içinde olduğumuzu duyuruyoruz;

    Basına karşı sürdürülen baskı ve sansür uygulamaları 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile en üst düzeye varmış ve çıkarılan KHK’larla ülkede gazetecilik yapmak imkansız hale gelmiştir. JINHA, DIHA, Özgür Gündem, Azadiya Welat, Hayatın Sesi, TV10, Sendika.org gibi çok sayıda kanal, gazete, dergi ve haber sitesine getirilen erişim engeli ve kapatmalarla kadınların, kürtlerin, alevilerin, sosyalistlerin, muhaliflerin sesi bastırılmak isteniyor. Antalya’da da yeri geldiğinde kol kola çalıştığımız, 48 erişim engeli baskısına, muhabirlerinin gözaltına alınmasına, tutuklanmasına rağmen yayınına ara vermeden devam eden DİHA şimdi de kapatma kararıyla susturulmaya çalışılıyor. KHK adıyla “kılıfına uydurulan” bu karar, halkın haber alma hakkına saldırıdır. Dilini halktan, ezilenden yana kuran tüm medya kuruluşları, biliyoruz ki baskı ve kapatmalara yarattığı alternatiflerle karşı koyacaktır. Ofis yoksa sokaklar, kamera yoksa telefonlar, muhabir yoksa halk var diyerek tüm baskıların boşa düşürüleceği inancındayız. Biz Antalya Sokakları ekibi olarak tüm baskılara ve kapatmalara karşı JINHA, DİHA ve karartılmaya, susturulmaya çalışılan medya kuruluşlarıyla kol kola, dayanışma içinde olacağız. Çünkü biliyoruz ki “Özgür basın varsa özgür toplum vardır”

    Antalya Sokakları Ekibi