İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » Erkek şiddetine 39 yıla kadar hapis

Erkek şiddetine 39 yıla kadar hapis

  Antalya- Manavgat İlçesi’nde geçtiğimiz Temmuz ayında bir erkek kendisine boşanma davası açan kadına şiddet uyguladığı ve tecavüz ettiği suçuyla 39 yıla kadar hapis cezası istendi.

  Manavgat İlçesi’nde, boşanma aşamasında olduğu kadını tüfekle tehdit edip tecavüz eden ve sonrasında ve fotoğraflarını çekerek şantaj yaptığı suçuyla yargılanan erkek hakkında 39 yıla kadar hapis cezası istendi. Hayatta kalan kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  anavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında tacizci erkek hakkında, nitelikli cinsel saldırı’, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından yargılandı.

  Tacizci erkeğin  suçlamaları kabul etmediği duruşmada, yaşadıklarını anlatan kadın, sanıkla 3 yıl önce evlendiklerini, evli kaldıkları süre zarfında kendisine kötü davrandığı ve darp ettiği için 3 defa boşanma davası açtığını aktaran kadın tehditlerinden dolayı davalarından vazgeçmek zorunda kaldığını, son açtığı boşanma davasından sonra evi terk ederek bir arkadaşında kaldığını söyledi.

  Olayın yaşandığı gün sanığın kendisini zorla eve götürdüğünü kaydeden kadın, “Bu arada sanık yanıma geldiği için cep telefonumu kapattım. Daha önce arkadaşlarıma ve aileme ‘Cep telefonum uzun süre kapalı kalırsa sanık beni bulmuştur. Hemen polise başvurun’ diye haber vermiştim” dedi.

  Kendisini tüfekle tehdit ettiğini anlatan hayatta kalan kadın, kendisine şiddet uygulandığını ve tecavüze uğradığını anlattı.

  Tanıkların ifadelerinin ardından davayla ilgili  Manavgat  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ise şüphelinin cep telefonunda çıkan görüntülerin bilirkişi incelemesine yer verildi. Bilirkişi raporunda ’10 adet fotoğrafta, müştekinin gözlerinin kapalı olduğu, vücut hareketleri ve kafa hareketlerinin olmadığı, yüz ifadesinin aynı olduğu, vücut hareketlerinin ise donuk olduğu dolayısıyla fotoğraf çekimi sırasında müştekinin kendinde olmayabileceğinin’ değerlendirildiği belirtildi. İddianamede her ne kadar şüphelinin suçlamaları kabul etmese de savunmasının dosya kapsamı ile çeliştiği belirtilerek, ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından cezalandırılması istendi.

  Kaynak: DHA