İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » LGBTİ » BİZ, artık dernek!

BİZ, artık dernek!

  Antalya’nın ilk LGBTİQ+ derneği, BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kuruldu.

  Antalya- Antalya’nın ilk LGBTİQ+ derneği, BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kuruldu.

  2017 yılından beri topluluk olarak LGBTİQ+ hakları için mücadele eden BİZ dernekleşti. BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği kuruldu. Derneğin kuruluş tarihi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne denk getirildi.

  Derneğin kurucu yönetim kurulu üyelerinden Avukat Ahmet Çevik, KaosGL.org’a yaptığı açıklamada, “Dernekleşme sürdürülebilirlik açısından zorunluydu. Daha önce Antalya’da çeşitli isimlerle topluluklar kuruldu. BİZ de 2017’den beri topluluk olarak var ancak dernekleşmek ve mücadeleyi kurumsallaştırmak önemliydi. Kuruluş amacımız LGBTİQ+ hakları ve özgürlükleri konusunda çalışma ve araştırma yapmak” dedi.

  Dernekleşmek için 8 Mart’ı seçtiklerini söyleyen Ahmet Çevik, ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alındı belgemizi de alarak resmen derneğiz. Daha önce ofisimizi kiraladık ve bütün bu süreci dayanışmayla hayata geçirdik. Antalya’da artık yerimiz var. Seçim sürecinde politikacılarla temas kurmak istiyoruz. Öncelikle siyasilere LGBTİQ+ haklarına yönelik tavsiye metinleri yolluyoruz. BİZ; 8 Mart’ta olacak, önümüz 1 mayıs, ardından onur haftası…” diyerek dernekleşme süreçlerinden bahsetti.

  Kaynak: KaosGL.org

  Etiketler: