İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » LGBTİ » Trans cinayetlerine tepki: Bize acil yasa lazım

Trans cinayetlerine tepki: Bize acil yasa lazım

  Antalya Sokakları  – Antalya’da trans kadın Gökçe Saygı, bir erkek tarafından öldürülmesi BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırma Derneği tarafından protesto edildi. Attalos Meydanı’nda toplanan kitle “Trans cinayetlerine sessiz kalma, Bize acil yasa lazım” yazılı pankart açtı.

  Açıklamayı okuyan BİZ topluluğundan Derya Doğan açıklamada “Bugün burada bir arkadaşımızın daha aramızdan alınmasına, en vahşi duygularla katledilmesine, öldürülmesine ve bu katliama sessiz kalan yetkililere ve yasa koyuculara karşı öfkemizi, isyanımızı dillendirmek için bir araya geldik. Canımız, dostumuz, arkadaşımız Gökçe Saygı  13.05.2019 tarihinde kendi evinde haince, bıçaklanarak öldürüldü.” dedi.

  TRANS  KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET İKTİDAR POLİTİKASI
  Derya Doğan açıklamanın devamında “Trans cinayetlerinde Avrupa birincisi ve dünya dokuzuncusu olan Türkiye’de ve Trans nefret cinayetlerinde Türkiyede 2. sırada olan Antalya da yetkililerin sessiz kalması, yasa yapıcıların harekete geçmemesi; birinci derece bu cinayetlerden kendilerini de sorumlu tutar. Na trans ve Trans kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddeti önlemek adına çözümler üretebilecek Toplumsal Cinsiyet Eşitliği komisyonunun reddedilmesi, na trans ve trans kadınlara yönelik şiddetin önlenmemesinin bir iktidar politikası olduğuna işaret ediyor.” şeklinde konuştu.

  “VARIZ, VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
  Açıklama “Kimliğimize, bedenimize, yaşam tarzımıza baskı ve nefret araçları ile saldıranlar iyi bilmelidir ki; vardık, varız ve var olmaya devam edeceğiz. Nefret cinayetlerine karşı sadece LGBTİ+ örgütleri ile birlikte tüm insan hakları savunucularının ve demokratik kitle örgütlerinin mücadele vermesi gerektiğinin önemini vurgulamak istiyoruz. Bizler yaşam alanlarımıza yönelik her türlü tehdit ve baskıya karşı yıkılmayacağımızı ve mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha buradan sizlerin aracılığı ile dile getiriyoruz, haykırıyoruz.” şeklinde sonlandırıldı.