Türkiye’nin borçlu belediyeleri açıklandı: Antalya ilk 5’te

ANTALYA’NIN FİNİKE İLÇESİNDE HAYATA GEÇİRİLEN HİZMETLERİ ANLATAN VE YENİ MÜJDELER VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, FİNİKE ALT YAPISINA 2 YILDA 44 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPACAKLARINI SÖYLEDİ. KÖY YOLLARI İÇİN 2015 YILINDA 100 MİLYON LİRA BÜTÇE AYIRDIKLARINI İFADE EDEN BAŞKAN TÜREL, KÖY YOLLARINI SICAK ASFALTLA TANIŞTIRACAKLARINI İFADE ETTİ. (İHA/ANTALYA-İHA)

Antalya – İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk beşinde AKP’li belediyeler yer aldı. En çok kredi borcu 1 milyar 73 milyon lira ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, en az borç ise Iğdır Belediyesi 15 milyon ile Iğdır Belediyesi’ne ait.

Sözcü’den Kamil Elibol’un haberine göre, Bursa’nın ardından ise AKP’li Fatma Şahin’in başkanı olduğu Antep Büyükşehir Belediyesi, 821 milyon lira ile en çok borcu olan belediyeler arasında geliyor. AKP’li Zeki Toçoğlu’nun başkanı olduğu Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 805 milyon, Tahir Akyürek’in başkanı olduğu Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 699 milyon, Menderes Türel’in başkanı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ise 614 milyon lira kredi borcu olduğu belirlendi.

15 MİLYARLIK KREDİ
AKP’li 5 belediyenin İLBANK’a toplam kredi borcu 4 milyar 12 milyon lira olarak kayda girdi. İller Bankası verilerine göre, kredi borçları en düşük 5 il arasında, Uşak (26 milyon lira), Muş (21 milyon lira), Tunceli (16 milyon lira), Artvin (15 milyon lira) ile Iğdır Belediyesi (15 milyon lira) yer aldı.

Türkiye’de 81 il belediyesinin kentsel ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek için İller Bankası’ndan 2016 yılı içerisinde 15 milyar 42 milyon lira kredi kullandığı anlaşıldı.