İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KÜLTÜR-SANAT » Uluslararası Kum Heykeli Festivali kapılarını açtı

Uluslararası Kum Heykeli Festivali kapılarını açtı

  Antalya- Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykeli Festivali, ‘Dünyanın 14 Harikası ve Mitoloji’ temasıyla kapıları ziyaretçilere açtı. Geçen yıldan itibaren 12 ay ziyarete açık hale getirilen festival bünyesindeki kum heykel sergisinde, UNESCO tarafından belirlenmiş olan antik dünyanın 7 harikasının yanı sıra 2007 yılında İsviçre merkezli ‘’New 7 Wonders Vakfı’nın’’  düzenlediği yarışma neticesinde 100 milyon katılımcının oylarıyla belirlenen eselerin de kumdan heykelleri yapıldı. 10 bin tonu aşkın özel kum kullanılarak yaklaşık 10 bin metrekare genişliğindeki alanda düzenlenen sergide Kolezyum, Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Machu Picchu, Kurtarıcı, Chichen Itza Piramidi ve Taç Mahal dünyaca ünlü kum heykeltıraşlarca canlandırıldı. Ayrıca mitolojik olaylardan esinlenerek Thor, Afrodit, Truva Atı, Horus’un da aralarında yer aldığı pek çok eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

  Festival Direktörü Cem Karaca, dünyanın en büyük ve prestijli kum heykel festivallerinden birisi olan etkinliğin artık gelenekselleştiğini belirterek festivalin Antalya ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen önemli kültür sanat etkinliklerinden birisi haline geldiğini söyledi.

  SERGİ 12 AY BOYUNCA AÇIK

  Karaca, Antalya’nın Lara Sahili’nde düzenlenen festivalin yerli yabancı yediden yetmişe her kesime hitap ettiğini ifade ederek, “Halkımız ve yöremize gelen turistler eğlenceli bir ortamda kaliteli bir etkinlikle tanışma fırsatı buluyor. Sergi ziyaretçileri dünyanın dört bir yanına dağılmış harikaları tek bir alanda görme fırsatı buluyor. Ziyaretçiler sadece su ve kum kullanılarak devasa boyutlarda yapılan kum heykelleri şaşkınlıkla izlerken, genel kültürlerini de geliştirme imkanı buluyorlar’’ dedi.

  Yoğun ilgiye bağlı olarak sergiyi 12 ay ziyarete açık hale getirme kararı aldıklarını söyleyen Karaca, “Dünyada 12 ay ziyaret edilebilen bir başka kum heykel organizasyonu daha yok. Önceleri 2-3 yağmurdan sonra ağır hasar gören hatta kısmen yıkılan heykeller, son yıllarda kum heykel yapım tekniğimizdeki ilerlemeler ve Antalya’nın olumlu hava şartlarının da katkısıyla artık daha dayanıklı hale geldi. Yağışlı günlerde dahi açık kalan sergiyi şemsiyeleriyle gezen ziyaretçi sayısı hiçte az değil’’ dedi.

  HEYKEL YAPIMI VE HİKAYELERİ BELGESEL OLARAK İZLMEME İMKANI

  Kasım ayına kadar her gün 10.00-23.00 saatleri arasında ziyarete açık kalan sergide havanın kararmasıyla özel led aydınlatma sistemi devreye girerek heykeller rengarenk bir ortamda sergileniyor. Ayrıca temaya uygun yapılan müzik yayını ile ziyaretçiler adeta masalsı bir dünyada yolculuğa çıkıyor. Heykellerin yapımını merak edenler için sürekli yapılan sinevizyon gösterisiyle heykellerin yapım hikayelerinin yer aldığı belgeseli izleme fırsatı sunuluyor.

  Belirli dönemlerde minik ziyaretçilere yönelik atölyeler düzenlenerek katılımcılara sertifika veriliyor. Giriş ücreti 20 TL olan sergide, yerli halka yüzde 25, öğrencilere yüzde 40, çocuklara ve engellilere ise yüzde 50 oranında indirim uygulanıyor.

  Kaynak: Antalya Gazetesi