İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » Üniversiteli kadınların stantlarına faşist saldırı

Üniversiteli kadınların stantlarına faşist saldırı

  Antalya Sokakları Özel – Akdeniz Üniversitesi’nde topluluk tanıtım günleri kapsamında açılan Üniversiteli Kadın Kolektifi, Kampüs Cadıları ve Yeryüzü Kadınları stantlarına 35 kişilik faşist bir grup saldırdı.

  Akdeniz Üniversitesi topluluk tanıtım günleri kapsamında Öğrenci Lokali’nin arkasında bulunan alana topluluk stantları açıldı. Üniversiteli Kadın Kolektifi, Kampüs Cadıları ve Yeryüzü Kadınları da alanda kurdukları stantlarla yer aldı. Üniversiteli kadınlarla dayanışma ile kadına yönelik taciz, tecavüz ve şiddete karşı mücadeleye ilişkin broşür dağıtan kadınların masasına önce Özel Güvenlik Birimi elemanları gelerek standın kaldırılması için tacizde bulundu.

  14689931_10209397645070927_184330896_o
  “KADIN DAYANIŞMASINDAN NASIL KORKTUKLARINI GÖRMÜŞ OLDUK”

  Kadınların ÖGB ile yaptığı görüşme sonrası alandaki tanıtım faaliyeti devam ederken, tamamı erkeklerden oluşan 35 kişilik grup, faşist saldırı gerçekleştirdi. Masayı dağıtıp kadınlara şiddet uygulamaya kalkan gruba kadınların karşılık vermesi üzerine arbede yaşandı. Saldırı sonrasında alanda konuşma  yapan Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi İldeniz Koca “Bugün kadınlar ve kadın dayanışmasında nasıl korktuklarını bir kez daha görmüş olduk. Bundan sonra Akdeniz Üniversitesi’nde alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz.” Kadınlar sık sık, ‘Yaşasın Kadın Dayanışması ‘ sloganları atarken, saldırgan grup Çevik kuvvet ve ÖGB’nin olaya müdahale etmesinin ardından alandan uzaklaştırıldı.

   

  ekip