İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » GENÇLİK » ÜNİVERSİTE » Üniversitelilerden açıklama: “Temel ihtiyaçlarımız çözüme kavuşturulsun”

Üniversitelilerden açıklama: “Temel ihtiyaçlarımız çözüme kavuşturulsun”

  Antalya Sokakları- Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolektifi barınma, ulaşım, nitelikli yemek ve bütünleme hakları için Akdeniz Üniversitesi kampüsünde yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Merkezi Yemekhane önünde toplanan öğrenciler polisin TOMA’lı engeline rağmen Olbia Çarşısı’na yürüdü. Darth Vader ve temsili ring aracıyla basın açıklamalarını yapan öğrenciler, dönem başladığından bu yana barınma, yemekhane, ulaşım ihtiyaçlarını karşılamakta üniversitelilerin sıkıntı yaşadığını vurguladı.

  KAPANAN YEMEKHANE ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR EDİYOR”
  Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolektifi adına basın açıklamasını okuyan Neval Vural, Edebiyat Fakültesi’nde yemekhanenin kapatılmasını üniversitelileri mağdur ettiğini belirterek “Edebiyat Fakültesi’nde ise kapanan yemekhane yüzünden öğrenim gören yaklaşık 8 bin öğrencinin yaşadığı mağduriyet bir yana, merkezi yemekhanede metrelerce oluşan sıra yüzünden kaos oluşmaktadır. Üniversiteliler olarak ne aç kalmak ne de saatlerce sıra beklemek zorunda değiliz! Edebiyat Fakültesi yemekhanesinin geri açalmasını istiyoruz” dedi.
  “ÖĞRENCİLER YURTTA SIVA YAPIYOR”
  Geçtiğimiz haftalarda yeni yapılan yurda henüz inşaat halindeyken öğrencilerin yerleştirilmeye çalışıldığını ve bunun üzerine gösterilen tepkiye öğrencileri aşağılayarak ve darp ederek karşılık verildiğini hatırlatan Vural, “Öğrenim görmeye gelen üniversiteliler yurt içerisinde sıva yapmayı öğrendiklerini söylemişlerdi. Ne inşaat halindeki yurtlarda yaşamak zorundayız ne de aşağlanmak zorundayız. Nitelikli yurtlarda yaşamak istiyoruz” dedi.

  BÜTÜNLEME HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”
  Geçen yıl bütünlemelerin kaldırılması üzerine yapılan forum ve eylemlerin ardından üniversite yönetimiyle görüşen öğrencilere dönem sonunda anket yapılacağı söylendiğini belirten Neval Vural bu dönem tekrarlanan görüşmede bütünlemelerin geri getirilmeyeceği cevabının verildiğini belirterek, “Şimdi bir kez daha söylüyoruz: Bütünleme hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğiz, vazgeçmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

  fb_img_1477484607968

  “TEMEL İHTİYAÇLARIMIZ ÇÖZÜME KAVUŞTURULSUN”
  Okulun ilk haftasında yaşanan ring probleminin ardından gerçekleştirilen twitter eylemiyle çözüme kavuştuğu ancak sayısının az olması nedeniyle ulaşımla ilgili problemlerin devam ettiğini ifade eden Vural, ring sayılarının arttırılması ve diğer tüm ihtiyaçlarla ilgili problemlerin çözülmesi talebiyle basın açıklamasını sonlandırdı.

  ya