İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Uzmanlar uyardı: Caretta carettaları elle taşımak yaşam şanslarını yok ediyor

Uzmanlar uyardı: Caretta carettaları elle taşımak yaşam şanslarını yok ediyor

  Antalya – Kıvanç Tatlıtuğ’un bir markanın projesi kapsamında Caretta caretta yuvalarını kazarak elle denize taşıması uzmanlar tarafından eleştirildi. Caretta carettaların elle veya kovalarla denize ulaştırılmasını eleştiren uzmanlar, “Doğal süreci bozarak onları kurtaracağınıza balıklara yem ediyorsunuz” dedi.

  Kıvanç Tatlıtuğ bir markanın projesi kapsamında, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının korumaya alınmasının amaçlandığı proje kapsamında geçtiğimiz yıl kampa katıldı. Kıvanç Tatlıtuğ ve Başak Dizer, 2 günlük kampta, kumsaldaki 64 yavru kaplumbağayı tek tek yuvalarından çıkarıp, denize ulaşmasını sağladığı belirtildi.

  Hürriyet gazetesinden Salim Uzun’un haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonu Üyesi, Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, Belek ve Alanya ilçesinde çeşitli tanıtım organizasyonları ve ilkel yöntemlerle nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta caretta kaplumbağalarının denize ulaştırılma sürecini eleştirdi.

  “BALIKLARA YEM EDİYORLAR”
  Caretta caretta kaplumbağalarının denize ulaştırılma sürecinin uzman yardımı ile yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kaska, “30 yıldır bu konuya emek veriyorum. Ama hiçbir bilgisi olmayan kişiler nesli tükenme tehlikesi yaşayan canlıların yaşam döngüsünü bozuyor. Herkes kumsala gidip caretta caretta yuvası kazmaya başlıyor. Sonuç ise hüsran oluyor” diye konuştu.

  Caretta carettaların denize ulaşma sürecinin çok önemli olduğunu söyleyen Kaska, “Yavrular denize doğru sürünürken vücutlarındaki yumurta sarısı bağından kurtuluyor, kan ve besin kokusunu kaybediyor. Bu sayede balıklara yem olma riskini minimum düzeye indiriyorlar. Ayrıca kasları çalıştığı için tıpkı bir sporcu gibi uzun yüzüş deneyimine hazırlanıyorlar. Çok daha önemlisi sürünme esnasında doğdukları kumsalı zihinlerine kazıyorlar. Yumurtlama döneminde de doğdukları kumsala geri dönebiliyorlar. Ama siz onları elinizle, kovayla denize taşırsanız onları balıklara yem yaparsınız. Yaşam şanslarını büyük ölçüde yok edersiniz. Lütfen bu anlayıştan vazgeçilsin. Biz bu konuda harekete geçtik. Toplumdan da duyarlılık bekliyoruz” dedi.

  “KATILIMCILAR GEREKLİ EĞİTİMLER ALIYORLAR”
  EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat tarafından yapılan açıklamada, katılımcıların gerekli eğitimleri aldıklarını ve prosedürlere sadık kalarak denetlediklerini belirtti.

  EKAD tarafından yapılan açıklamada, “Önemle belirtmeliyiz ki saha çalışmalarına eşlik eden tüm bu katılımcılar gerekli eğitimleri alıyor ve bütün çalışmaları prosedürlerimize sadık kalarak EKAD denetiminde gerçekleştiriyor.” denildi.

   

  Etiketler: