İçeriğe geç
Ana sayfa » ÖZEL HABER » SÖYLEŞİ

SÖYLEŞİ

Baro Başkanı Av. Polat Balkan ile söyleşi

  Antalya Barosu yeni yönetim kurulunu seçti. Başkanlığa seçilen Av. Polat Balkan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Baro seçimini, ülkenin gidişatı, avukatların mesleki sorunlarını ve hukuk sisteminin durumunu konuştuk.

  Bir kadının gözünden sokağa çıkma yasağı: “Biyanî”

   “Yaşananların unutulmasını kaldıramazdık diyor, Biyanî filmi yönetmenlerinden Eylem Onat; “sinema bunun için bir araç”. Kasım 2015’ten bu yana bölgede yaşanan sokağa çıkma yasaklarına bir kadının gözüyle bakıyor, acıları, yasakları ve ölümleri bir kadından dinliyoruz Biyanî filmiyle. Filmin ismi “Biyanî” yabancı anlamına geliyor. Diyarbakır’da yaşayan bir kadının sokağa çıkma yasakları sırasında hiç tanımadığı insanların evine, yabancı bir eve sığınmasıyla başlıyor film.

   Sansür ve baskıları göğüsleyen festival: AÜTT Tiyatro Festivali 10 yaşında

    Bu yıl onuncusu düzenlenen Tiyatro festivalinin ilk yılında AÜTT başkanı olan Güracar: “O zamanlarda da sansür hep gündemdeydi. Bazı oyunlar sansüre uğradı, uğratılmaya çalışıldı. Bu tip şeyleri bu üniversitede hep yaşadık” diyerek öğrencilerin üretimine olan muhalefetin yeni olmadığının altını çiziyor. Tüm baskı ve sansüre rağmen AÜTT’nin 10 yıl boyunca festivali yapmış olmasını büyük bir başarı olarak değerlendirirken “Bu da Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun geleneklerine ne kadar sahip çıktığını gösteriyor” diyerek festivalin devamlılığının değerine vurgu yapıyor.

    CHP yöneticisi emniyet emriyle işten atıldı

     CHP Muratpaşa Demokratik Kitle Örgütleri’nden sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Kırlangıç’ın havalimanındaki işine emniyetten gelen emirle son verildi. Gelen yazıda Kırlangıç’ın “sol örgütlerle işbirliği içerisinde bulunduğundan tehdit unsuru” olduğuna dair ifadeler yer alıyor.