İçeriğe geç
Ana sayfa » Röportaj

Röportaj

Bağlama hocalığından Antalya’nın ilk semah ekibine

  İlk konserini herhangi müzik bilgisi olamadan, yedi yaşındayken 23 Nisan etkinliklerinde vermiş Fahrettin Aksünger. Alevi kültür ve inancının en önemli öğelerinden biri olan semah eğitimini veriyor. Saz öğrenmek için gittiği Halkevleri’nde kendini yaşıtlarına saz kursu verirken bulan Fahrettin Aksünger, binlerce öğrencisinin deyimiyle Fahrettin Hoca.

  Faili meçhullerin bir başka yüzü: “Şüpheli Asker Ölümleri”

   10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Dr. Niyazi Nefi Kara’nın derlediği Er Mektubu Görülememiştir kitabından yola çıkarak, şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmiş olan askerlerin hikayelerini ve ailelerin mücadelelerini Niyazi Nefi Kara, Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği avukatı Ahmet Çevik, mağdur ailelerden Havva Gölbez ve derneğin başkan yardımcısı Rıza Doğan’la konuştuk.

   Sansür ve baskıları göğüsleyen festival: AÜTT Tiyatro Festivali 10 yaşında

    Bu yıl onuncusu düzenlenen Tiyatro festivalinin ilk yılında AÜTT başkanı olan Güracar: “O zamanlarda da sansür hep gündemdeydi. Bazı oyunlar sansüre uğradı, uğratılmaya çalışıldı. Bu tip şeyleri bu üniversitede hep yaşadık” diyerek öğrencilerin üretimine olan muhalefetin yeni olmadığının altını çiziyor. Tüm baskı ve sansüre rağmen AÜTT’nin 10 yıl boyunca festivali yapmış olmasını büyük bir başarı olarak değerlendirirken “Bu da Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun geleneklerine ne kadar sahip çıktığını gösteriyor” diyerek festivalin devamlılığının değerine vurgu yapıyor.

    Tutuklu gazeteci Feyyaz İmrak’tan gazetecilere çağrı

     Şubat ayından bu yana tutuklu olan DİHA muhabiri Feyyaz İmrak: “Bizler hakikatin ve gerçeğin takipçisiyiz. Emeğimizi istila etmeye çalışan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Gazeteciler, tutsak gazetecilere sahip çıkmalıdır” sözleriyle gazetecilere çağrıda bulundu.

     Tutuklu gazetecinin haberlerine el konuldu

      Yaklaşık iki aydır tutsak olan Akdeniz Üniversitesi öğrencisi ve Dicle Haber Ajansı Antalya muhabiri Feyyaz İmrak’ın kaleme aldığı ve yayınlanmak üzere göndermek istediği haberler hapishane yönetimi tarafından imha edildi ve soruşturma açıldı.