ÇOCUK EĞİTİM MANŞET SOKAK

Adana öğrenci yurdu katliamı Eğitim-Sen tarafından kınandı

Adana Aladağ’da dini cemaate ait bir kız öğrenci yurdunda dün gece çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişi yaşamını yitirdi. Eğitim-Sen Antalya Şubesi yaptığı basın toplantısıyla yaşananlara tepki gösterdi, sorumlulara hesap verme çağrısı yaptı.

Antalya Sokakları – Eğitim-Sen Antalya Şubesi Adana Aladağ’da 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangının ardından basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamada “Hükümetin yurt açığını gidermek, kamusal, parasız ve nitelikli barınma hakkı için politikalar üretmek yerine, cemaat ve özel yurtları teşvik ettiği ifade edilirken,  “Yaşananların ardındaki siyasi tercihi ve dolayısıyla siyasilerin sorumluluğunu ortaya koymaktadır” denildi.

Eğitim-Sen şube başkanı Kadir Öztürk’ün okuduğu metinde, yangının ardından yayın yasağı getirilmesi eleştirilirken, “Temel eğitim çağındaki çocuklar için sadece devlet tarafından yurt ya da pansiyon kurulabilmesine rağmen, ortaokul öğrencilerinin bu yurda yerleştirilmesinin önünü açan herkes bu kitlesel cinayetten öncelikli olarak sorumludur” ifadelerine yer verildi.

unnamed“ÖĞRENCİLER DİNİ CEMAATLERİN İNİSİYATİFİNE MAHKUM EDİLMİŞ”
“Öğrencilerin eğitim ve barınma hakkı ile ilgili olarak yapması gerekenleri yapmayanlar, barınma sorunu yaşayan öğrencileri çeşitli dini vakıf ve cemaatlerin inisiyatifine mahkûm etmiş, gerekli denetimleri yapmayarak böylesine acı bir facianın yaşanmasına neden olmuşlardır” diyen Kadir Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Okulları kapandığı için ilçeye gelmek zorunda kalan ve devlete ait yurt olmadığı için dini cemaatlerin yurtlarına yerleşmek zorunda bırakılan öğrencilerin hayatını kaybetmesine neden olanlar ve yurt yangınında ihmali bulunanlar en kısa sürede ortaya çıkarılmalı ve hesap vermelidir.

“BEDELİNİ ÇOCUKLAR ÖDÜYOR”
Türkiye’de kimi vakıf ve cemaatlere ait çok sayıda yurt bulunmaktadır. Bunların büyük bölümünün yasal olmadığı ya da yasal boşluklardan yararlanarak faaliyet yürüttüğü bilinmektedir. Dolayısıyla, daha önce benzer örneklerde de görüldüğü gibi mülki amirlerin ve ilgili kamu görevlilerinin bilgisi dahilinde faaliyet yürütülmesi ve gerekli denetimlerin yapılmaması bu tür acı olayların yaşanmasına neden olmakta, yaşanan sorumsuzlukların bedelini çocuk yaşta yaşamını yitiren öğrencilerimiz ödemektedir.

Bu üzücü olay ile bir kez daha görülmüştür ki, hükümetin yurt açığını gidermek, kamusal, parasız ve nitelikli barınma hakkı için politikalar üretmek yerine, cemaat ve özel yurtları teşvik etmesi yaşananların ardındaki siyasi tercihi ve dolayısıyla siyasilerin sorumluluğunu ortaya koymaktadır.

“İHMALİ BULUNANLAR HESAP VERMELİ”
Eğitim Sen olarak, böylesine acı bir olayla yaşamını yitiren öğrencilerin ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Bugüne kadar kamusal, parasız ve nitelikli yurtlar açmak yerine çocukları cemaat yurtlarına mahkum edenlerin ve yurtlarda gerekli denetimleri yapmayarak suç işleyenlerin, bu vahşette ihmali bulunan herkesin hesap vermesini istiyoruz”.

 

You may also like