SOKAK

Antalya Gezi Direnişi davası sonuçlandı

Antalya Sokakları – Sekiz yıldır süren Gezi Direnişi davası sonuçlandı. 40 kişi çeşitli cezalara çarptırıldı. Dava zaman aşımı süresinin bitimine bir buçuk ay kala karara bağlandı.

Antalya’da da 31 Mayıs akşamı başlayan Gezi Direnişinde çevre yolunda AKP il binasına yürümek isteyen göstericilerle polis arasında 3 gün boyunca geceli gündüzlü sert çatışmalar yaşanmıştı. Sonrasında yaklaşık bir ay boyunca Cumhuriyet meydanına çadırlar kurarak meydanı direniş alanına çeviren göstericiler, burada çeşitli müzikli ve tiyatral, etkinlikler düzenlemiş halk kürsüleri kurmuşlardı.

Çallı kavşağı ile AKP il binası arasında ki çevre yolunda yaşanan çatışmalar ve kurulan barikatlarla ilgili, 14 kişi kamu malına zarar vermekten 10 ay, 32 kişi görevi yaptırmamak için direnmekten 8 ay 10 gün, 3 kişiye ise yakarak kamu malına zarar vermekten 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Verilen cezaların bir kısmına hükmün açıklanmasının geri bıraktırılması-HAGB uygulanırken bir kısmına uygulanmadı.

Ceza alanların arasında çok sayıda Halkevi ve Öğrenci kolektifleri üyelerinin bulunması dikkat çekti. Görevi yaptırmamak için direnmekten 8 ay on gün ceza alan ve HAGB uygulanmayanlardan biriside CHP’li eski belediye meclisi üyesi Cem Kotan. Kotan, savunmasında “milyonlarca insanın katıldığı bir eylemdi. Katıldığım için onur duyuyorum. Anayasal haklarımızı kullandık. Suçlu olduğumu düşünmüyorum” dedi.

You may also like