KÜLTÜR-SANAT SOKAK

Antalya 7. Uluslararası Tiyatro Festivali başlıyor

Devlet Tiyatroları tarafından 17-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek ” Antalya 7. Uluslararası Tiyatro Festivali”, Hindistan’dan gelen ünlü Taj Express Grubu’nun “Bollywood Müzikali” ile açılacak.

Antalya- Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali  Hindistan’dan gelen ünlü Taj Express Grubu’nun “Bollywood Müzikali” ile açılacak. Yerli ve yabancı pekçok tiyatro topluluğundan oyuların sergileneceği festival 17-27 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. Ayrıca festival kapsamında  5 ayrı atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Yerli ve yabancı 10 tiyatro topluluğunun oyunlarını sahneleyeceği festivalin açılışı,  Hindistan’dan konuk olarak gelen Taj Express Grubu’nun sergileyeceği “Bollywodd Müzikali” ile yapılacak. Festivalde ayrıca 5 ayrı atölye çalışması gerçekleştirilecek.

“ULUSLARARASI FESTİVAL BİRLİĞİNE ÜYE OLDU”
Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Selim Gürata düzenlediği basın toplantısında, festivalin açılışının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da  Hindistan’ın önemli topluluklarından Taj Express’in Bollywood Müzikali ile yapılacağını kaydetti. Gürata, Geçen yıl çok büyük ilgi gördü, o yüzden bu yıl da açılışı Taj Express ile yapalım istedik. Haklı da çıktık. Biletler satışa çıktığı gün satıldı. Şu anda telefonlarımız durmuyor.  Hindistan’a büyük talep var.” diye konuştu.

Bugüne kadar düzenlenen 6 festivalde toplam 33 yabancı topluluk ve 19 devlet tiyatrosunun, 60 oyun ve 121 temsille seyircinin karşısına çıktığını anlatan Gürata, 6 festivalde 77 bin 125 seyirciye ulaşıldığını bildirdi. Festivalin geçen yıl Uluslararası Festivaller Birliğine üye kabul edildiğini de anımsatan Gürata, bundan büyük onur ve gurur duyduklarını ifade etti.

“YABANCI UYRUKLU İNSANLAR ÖNEM ARZ EDİYOR”

Gürata,  Almanya’dan Sebastian Kautz ve Frederik Rohn’un Familie Flöz Maskelerinin nasıl oynatıldığı, ABD’den Prof. Dr. Stanton Davis’in sahne dövüşlerinde yakın temas, doğaçlama, aktör için odaklanma ve ses,  Fransa’dan Sophie Brech ve Louis Fortier’in trajikomik soytarılar ve oyunculuk sanatı,  Türkiye’den  Ali Meriç’in de Karagöz yapım ve oynatımı konusunda atölye çalışmaları yapacağını vurguladı.

Gürata, Festivalin sadece Antalya seyircisine değil,  Antalya’da yaşayan yabancı uyruklu insanlar için de önem arz ettiğini ifade eden Gürata, Almanca ve Rusça oyun olmasını istediklerini belirterek, “Onların kendi dillerinde yılda bir kez bile olsa tiyatro oyunu görmelerini istiyoruz. Bu yıl  Almanya ve Ukrayna’dan gelen topluluklar olacak.” diye konuştu.

Kaynak: IHA

You may also like