KENT MANŞET SOKAK

Avukat Cevat Kazma: “Sahil işletmeleri yasal değil”

Hukukçular, denize 50 metreden daha yakın olarak konumlanan sahil işletmelerinin yasalara aykırı olduğunu belirtiyor.

Antalya Sokakları-  Avukat Cevat Kazma, denize 50 metreden daha yakın olarak konumlanan sahil işletmelerinin yasalara aykırı olduğunu belirterek, bu alanlara giriş ücreti ödenmemesi gerektiğini duyurdu.

Cevat Kazma’nın açıklamasına göre şezlong, şemsiye, duş, loca, yiyecek-içecek gibi hizmetler sunan, giriş ücreti kişi başı 50 ila 1000 TL arasında değişiklik gösteren ve denize sıfır olarak konumlanan bu tür işletmeler hak ihlali yapıyor.

Avukat Cevat Kazma’nın açıklamasına göre, Kıyı Kanunu’nun 4. ve 5. maddeleri gereğince bu tür işletmelerin kıyı kenar şeridi ile arasında en az 50 metre mesafe bulunması gerekiyor. Bu mesafenin kanunen herkese açık bir alan olması gerektiğini vurgulayan Avukat Cevat Kazma, “Denize 50 metreden daha yakın sahil işletmelerinin verdiği hizmetler yasal değildir” dedi.

PARA İADESİ MÜMKÜN
Avukat Kazma, Kıyı Kanunu’nu ihlal eden işletmelerin aldıkları giriş ücretlerinin yasal olmadığını, tüketicilerin ödemiş oldukları ücretleri de Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurarak geri alabileceğini ifade etti.

Belediyelerin bu işletmelerden işgaliye adı altında kira parası aldığının altını çizen Cevat Kazma, belediyelerin de Kıyı Kanunu’nu açık bir şekilde ihlal ettiğini öne sürdü.

You may also like