MANŞET SOKAK

Barış Gününde Antalya’dan barış ve kardeşlik çağrısı

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla yapılan bir basın açıklaması ile ülkemizde ve dünyada barış çağrısı yapıldı.

Antalya Sokakları  –  Attalos Meydanı’nda toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını ÇHD Antalya Şube Başkanı Av. Deniz Yıldırım okudu. Eğitim SEN Erbane grubu barış şarkılarından oluşan kısa bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Basın açıklamasına katılan kitle ‘Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Savaşa Hayır Barış hemen şimdi’ sloganlarını attılar.

Basın açıklamasında, “Biliyorsunuz 54 milyon insanın öldüğü II. Dünya Savaşı’nda, Hitler ordularının Polonya’yı işgal ederek savaşı başlattığı 1 Eylül günü, insanlık savaşın vahşetini bir daha unutmasın ve yeni savaşlar olmasın diye, Dünya Barış Günü olarak ilan edilmiştir..

AKP iktidarı halkların, emekçilerin barış umudunu, 7 Haziran seçimlerinden sonra, iktidar hesapları uğruna heba etmekten çekinmedi. Ülkemiz, cenazelerin bir hafta sokaktan alınamadığı, annelerin yavrularının cesedini çürümesin diye buzdolabında sakladığı acılara tanıklık etti. Bu gidişatı başında durdurmak isteyen emek ve demokrasi güçlerinin üzerinde 10 Ekim 2015 de bombalar patlatıldı. 102 barış elçisi ile halkların emekçilerin barış isteği paramparça edildi. Barış şehitlerimizi burada bir kez daha saygıyla anmak isteriz. Diyarbakır Sur da, çatışmalara son verilmesi için çağrı yaparken, adeta canlı yayında katledilen Tahir Elçi’yi, barış gününde anmak isteriz.

AKP iktidarının yanlış bölge politikalarıyla, ülkemiz Ortadoğu’daki savaşın parçası haline getirildi. AKP iktidarı, ülkede ve bölgede barış ve kardeşlik siyaseti izlemek yerine, barış talepleri ve çağrılarını baskı ve saldırılarla bastırmayı yeğledi. İktidar adeta barış sözcüğünden korkar hale geldi. Barış akademisyenleri başta olmak üzere, barış çağrısı yapan binlerce insan takibata uğradılar, hatta tutuklandılar. Bir şafak vakti TTB konsey üyelerinin evlerinin basılarak gözaltına alınmaları hafızalarımızdan silinmeyecektir.” denildi

Barış çağrısının yapıldığı açıklama” Tüm halkların eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağı bir Türkiye’yi ve dünyayı kendi ellerimizle kuracağız!” sözleriyle sonlandırıldı.

 

You may also like