MANŞET SOKAK

Döşemealtı L Tipi Hapishanesi’nde kitap yasağı

Avukat İsmail Duygulu, Döşemealtı L Tipi Hapishanesi’ne kitap yasağı olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Antalya- Avukat İsmail Duygulu, Döşemealtı L Tipi Hapishanesi’ne kitap yasağı olduğuna dair açıklamalarda bulundu. Antalya’da OHAL sonrası yapılan baskınlarla aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Özden Saldıran’ın da bulunduğu 22 kişi gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

İsmail Duygulu meslektaşının hapishanede vaktini okuyarak geçirmesi için kitap gönderdiğini belirterek, “Bir arkadaşımız Özden Saldıran’a Atatürk’ün Nutuk kitabını göndermiş. Ancak cezaevi yönetimi kitabı kabul etmeyip iade etmiş.

Hapishanede vaktini okuyarak geçirmesi için Saldıran’a kitap gönderilmesi için sosyal medyadan çağrıda bulunduklarını kaydeden Duygulu, “Bir arkadaşımız Özden Saldıran’a Atatürk’ün Nutuk kitabını göndermiş. Ancak cezaevi yönetimi kitabı kabul etmeyip iade etmiş. İade edilen kitabı da bu arkadaşımız bana getirdi. Cezaevi yönetimi, tutuklu ve hükümlülere kitap gönderilmesini yasaklamış. Bu karardan vazgeçilmesini istiyoruz” diye konuştu. Yasaktan Nutuk kitabının iade edilmesiyle haberdar olduklarını anlatan İsmail Duygulu, “Yasağın bu hafta başlamış olduğunu öğrendik” dedi.

İsmail Duygulu, olayı sosyal medyadaki hesabından da paylaştı. Duygulu sosyal medyadaki hesabından “Antalya L Tipi Cezaevi’ne insanların girmesi serbest, kitapların girmesi yasak, buna M.K. Atatürk’ün ‘Nutuk’ kitabı da dahil. Cezaevi yönetiminin aldığı bir karara göre, tutuklu ve hükümlülerin yakınları tarafından, dışarıdan kitap getirilmesi yasaklandı. Bir vatandaş Antalya L Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan bir tutukluya, posta yoluyla Atatürk’ün Nutuk kitabını gönderdiğini, fakat yasak olduğu için kendisine iade edildiğini bildirdi. Tutuklu ve hükümlüler cezaevinin kütüphanesinde bulunan kitaplarla yetinmek zorunda bırakıldı” paylaşımında bulundu.

Kaynak: DHA

You may also like