KENT MANŞET SOKAK

Halkevleri’nden ulaşım zammına tepki

Antalya – Antalya’da toplu ulaşıma zam yapılması tepkiyle karşılandı. Toplu ulaşım araçlarına yapılan zamma bir tepki de Antalya’da yaşayan Halkevleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Kutay Meriç’ten geldi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bayram öncesi Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi ulaşıma yapılan zammın çeşitli tartışmalara neden olduğunu belirten Kutay Meriç, “Belediye ve belediyeyi savunanlar, 2017 yılından bu yana ulaşım ücretlerine hiç zam yapılmadığını söyleyerek yeni fiyatları makul buldu. Zamları eleştirenler ise yeni fiyatları oldukça yüksek buldu. Başka büyük kentlerde bile böyle fiyat olmadığı söylendi. Tartışmalar zammın miktarı üzerinde yoğunlaştı. Daha ‘makul zam’ yapılsa belki de çok fazla mesele edilmeyecekti” ifadelerini kullandı.

HALKÇI-KAMUCU BELEDİYECİLİK
Ulaşım zammı konusunda Antalya kamuoyundan beklenilmeyen bir duyarlılık oluştuğunu vurgulayan Kutay Meriç, “Bunun nedenlerinden birincisi, ekonomik kriz koşulları her aile bütçesini epeyce yıprattı. İkincisi ise uzun yıllar sonra ilk defa 31 Mart yerel seçimlerinde halkçı-kamucu belediyecilik tartışılır oldu. Belediyelerin gelir sağlamak için elinde satabilecekleri iki temel hizmetin (ulaşım ve su) kentliler açısından nasıl daha makul fiyat seviyelerine çekileceği birçok kentte, özellikle muhalefet adaylarının talepleri arasında yer aldı. Kimi takdir edilecek uygulamalar da başladı” dedi.

OY HESABIYLA SAHTE İNDİRİM
Hatta eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel’in seçim çalışmasının son haftası 5 metreküpe kadar olan su tüketiminin bedava olacağını duyurduğunu hatırlatan Kutay Meriç, “Sabah saat 05.00-07.00, akşam 19.00-21.00 arası ulaşımın ücretsiz olacağını açıkladı ve uygulamaya koydu. Ancak bu manevra seçime kadardı. Seçimi kaybedince halkı cezalandırmak için yeni başkan gelmeden hemen uygulama kaldırıldı. Tamamen oy hesaplarıyla sahte bir girişim olduğu böylece anlaşılmış oldu. Seçimleri kazanan muhalefetin adayı Muhittin Böcek’in ise bu konularda böyle cüretkâr vaatleri hiç olmadı” diye konuştu.

MUHİTTİN BÖCEK’E SORULAR
Neo liberal kapitalizmin kentlerimizi ve doğamızı yağmalamak için sürdürdüğü vahşi saldırıların her gün yeni bir örneğinin yaşandığını belirten Kutay Meriç, “Bu yağma ve talan sürecine kararlı bir karşı duruş ancak ilkesel bir tutum, halkçı ve kamucu bir bakış açısıyla olabilir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin son ulaşım zammı eleştiriyi hak eder. Ancak esas sorgulanması gereken su ve ulaşım gibi kamu hizmetlerinin kapitalist bir meta gibi satılması ve kar elde edilmesi işinden nasıl ve hangi vadede vazgeçileceği planının oluşturulmasıdır. Muhittin Böcek yönetiminin böyle bir plan hazırlığı var mıdır? AKP’nin kentleri yağmalama ve kentsel-kamusal hizmetleri meta olarak satma anlayışının karşısında politika nedir? Kamusal bir hak olan toplu ulaşım işi esnaftan ne zaman kurtarılacaktır? Sahi kamucu-halkçı ve demokratik yerel yönetim nedir?” sorularını yöneltti.

You may also like