SOKAK

İndirilen HDP tabelası yerine bayrak asıldı

Antalya Serik’te HDP’nin ofis açmasıyla başlayan gerginlik dün akşam saatlerinde de sürdü. Yüz kişilik grup ofis önünde toplandı.

Dün sabah saatlerinde başlayan gerilimin ardından ‘HDP Serik İlçe Örgütü’ yazılı tabela parti yetkililerinin kaymakamlık ve güvenlik güçleriyle yaptığı görüşmenin ardından saat 18.00 sıralarında indirildi. Parti yetkilileri tepkiye neden olduğu öne sürülen ‘örgüt’ kelimesinin ‘teşkilat’ ile değiştirileceği ve tabelanın bir süre yeniden asılacağını kaydetti. HDP ofisinin kepenkleri de kapalı tutuldu.

Jandarmanın gün boyu güvenlik önlemi aldığı bölgede saat 21.00 sıralarında yaklaşık yüz kişilik bir grup toplandı. Sosyal medya üzerinden harekete geçtiği öğrenilen grup, ofisin yan kısımlarındaki HDP tabelalarının da kaldırılmasını istedi. Grup bir süre slogan atarken, jandarma önlerinde barikat oluşturdu. Tansiyon bir anda yükselince gruptan bazıları barikatı aşarak binaya saldırmaya başladı. HDP tabelalarını indirerek tahrip eden gruba jandarma biber gazı ve copla müdahale etti. Yaşanan arbedenin ardından grup uzaklaştırıldı.

‘En büyük asker bizim asker’, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sloganları atan grup ofise Türk bayrağı astıktan sonra dağılacaklarını söyledi. Türk bayrağını asan grup İstiklal Marşı’nı okuyup, alkışlarla olay yerinden ayrıldı.

You may also like