MANŞET SOKAK

Katliamın yıl dönümünde Antalyalılar sokakta

Ankara Katliamı’nın birinci yıl dönümünde Antalyalılar sokaktaydı. Emek ve Demokrasi güçleri çağrısıyla yitirilen 101 kişiyi anmak için Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıldı.

Antalya Sokakları- Ankara Garı önünde gerçekleşen ve 101 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının yıl dönümünde Antalyalılar sokaktaydı. Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla birçok sivil toplum örgütü, parti, sendika ve dernek Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak yitirilenleri andı.

Yapılan anma programı ve basın açıklaması için meydanda kendi güvenlik kontrolünü sağlamak isteyen eylemcilere polis izin vermedi ve kısa süreli gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginliğin ardından basın açıklaması ve anma programı, 10 Ekim’de Ankara Garı önünde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu ile başladı. Hayatını kaybeden 101 kişinin isimleri okunarak meydana karanfil bırakılarak anıldı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Emek Partisi Antalya İl Başkanı Hasan Alkan, geçen sene Ankara’ya ülkedeki savaş ortamını dağıtmak, barış ve demokrasiyi haykırmak için gittiklerini ifade ederek, “Meydanlarına, geleceğine sahip çıkan, barışa ve kardeşliğe inanmış hayat dolu bir topluluktuk. Saat 10’u 4 geçe patlayan o melun bomba sevdiklerimizi, can yoldaşlarımızı aldı aramızdan. Nar taneleri gibi gökyüzüne savrulduk. 100 arkadaşımızı, kardeşimizi, canımızı, dostumuzu, sevdiklerimizi yitirdik. yüzlerce arkadaşımız hastanelerde tedavi gördü, ağır yaralı arkadaşlarımız tedavi görmeye devam ediyor.

“BARIŞ VE KARDEŞLİK KAZANACAK”

İktidarın IŞİD’ı sempatikleştirmesinin katliamlarının önünü açtığına vurgu yapan Alkan, “ Katili tanıyoruz. Emek, Barış ve Demokrasi mitingini kana bulayanların kimler olduğunu biliyoruz. Reyhanlı, Cilvegözü, Diyarbakır ve Suruç’tan sonra Ankara Garı önünde gerçekleştirilen ve sonrasında devam eden katliamlar; insanlık tarihinin gördüğü en barbar, en alçak kıyım mekanizmalarından biri olan IŞİD’i “öfkeli bir grup genç” olarak niteleyen malum zihniyetin ürünüdür” şeklinde dile getirdi.

“10 Ekim katliamının ardından bir yıl geride kaldı. Geride kalan bir yıl zarfında katliamda kamu görevlilerinin ağır ihmali olduğunu da gördük. Katliamın bilindiği halde engel olunmadığına tanık olduk. Hazırlanan iddianamenin katliamda ihmali olanlara dokunmadığını gördük. Tüm bu adaletsizliklere rağmen adalet arayışımızdan vazgeçmiş değiliz” diyen Alkan, hayatını kaybeden 101 canı sevgiyle andıklarını kardeşlik ve barışın kazanacağını söyledi.

da

You may also like