SOKAK

Mevlevihane ve Etnografya müzesi yakında açılıyor

Antalya – Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından restorasyonu devam eden Mevlevihane ve Etnografya  müzelerinin  yaz sezonuna yetiştirilmesi planlanıyor.

Tarihi doku ve kültürel zenginliği yönünden dünyanın dört bir yanından meraklılarını ağırlayan Antalya, Mevlevihane Müzesi ve Etnografya Müzesi ile kültürel zenginliğine, zenginlik katacak.

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´ne ait Yivli Minare Külliyesi’nde yer alan Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi olarak hizmet veren 759 yıllık Mevlevihane, çalışmaların tamamlanmasıyla Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından restorasyonu devam eden müzelerin 2015 yaz sezonuna yetiştirilmesi planlanıyor

Kayıtlarda 1255 yılında yaptırıldığı belirtilen Mevlevihane’nin içerisi aslına uygun restore ediliyor. Günümüze kadar pek çok kez restore gören mevlevihanenin içinde sıva ile kapatılmış halde bir de kitabe de bulundu.

Diğer müze ise Kaleiçi Mermerli Parkı yakınında bulunuyor. Turistlerin yoğun olarak gezdiği bölgeye hakim iki tescilli binada devam eden restorasyon çalışmalarının hemen ardından Antalya Etnografya Müzesi olarak hizmete girecek.

You may also like