MANŞET POLİTİKA SOKAK

Panelde özgür basın vurgusu: Özgür Gündem yüzlerce kişinin elinde

HDP Antalya İl Örgütü tarafından Tecrit, Darbe, Demokrasi konulu panel düzenlendi. Panelde demokratik ülkelerde gazete kapatmalara yer olmadığının altı çizilirken, panele katılan yüzlerce kişi ellerindeki Özgür Gündem Gazetesiyle, özgür basın vurgusu yaptı.

Antalya Sokakları – HDP Antalya İl Örgütü tarafından Tecrit, Darbe ve Demokrasi konulu panel düzenlendi. Panele Asrın Hukuk Bürosu Avukatları’ndan Cengiz Çiçek, HDP PM üyesi Saruhan Oluç konuşmacı olarak katıldı. Ostim Düğün Salonu’nda  gerçekleşen panelin açılış konuşmasını HDP Antalya İl Eşbaşkanı Songül Şarklı yaptı. Konuşmasında Gazi Antep saldırısına dikkat çeken Şarklı; “Planlı kasıtlı özellikle Kürt halkı hedef alınmış vahşi bir saldırı gerçekleşti. Mınbiç’ten kuyruğunu kıstırıp kaçan IŞİD’liler Antep’e gelip Kürt halkına saldırı gerçekleştiriyor. Bizi halkımıza yönelik saldırılarla sindirmeye, korkutmaya geri çekilmeye zorlayacaklarını sanıyorlar. Bu halk 40 yıldır direndiği gibi bundan sonra da direnmeye devam edecek” dedi.

Konuşmacılardan Asrın Hukuk Bürosu Avukatı Cengiz Çiçek de Antep saldırısına ilişkin çarpıcı açıklamalara yer verdi. Öte yandan Öcalan’ın aylardır tecrit altında tutulduğunu, haber alınamadığını da belirtti.

“BU SALDIRIYI YAPANLARIN MESAJI KÜLTÜREL SOYKIRIMDIR”

” Ankara Katliamı, Suruç katliamı, sol sosyalist devrimci cenaha Kürt halkına yönelikti. Ama dünkü saldırı ilk defa bir kültürel etkinliği yönelik bir eylemdi. Aslında bu eylemleri yapanların mesajı kültürel soykırımdır. Bu eylem aynı zamanda Kürt halkının kendi kültürel renklerine karşı yapılmış bir saldırıdır” diyen Çiçek, “Devletin vatandaşının güvenliğini alamayacak kadar aciz bir duruma düştüğü bir coğrafyada yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bizler yeri geldiğinde kendi özsavunmamızı, kendi güvenliğimizi almak zorundayız” diyen Çiçek Abdullah Öcalan’ın aylardır avukatlarıyla görüştürülmediğine dikkat çekti. Darbe girişiminin ardından Öcalan’a ilişkin verilen cevaplardan tatmin olmadıklarını, Adalet Bakanlığına, haberdar olabilmek için girişimde bulunulduğunu, ancak herhangi bir haber alınamadığını belirtti.

20160821_142940

HDP Eski Antalya Milletvekili PM üyesi Saruhan Oluç konuşmasında demokrasi vurgusu yaptı. “Bir ülkede darbe olmaması için bazı koşulların olması gerekiyor” diyen Oluç, bu koşulların başında  eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik cumhuriyet olduğunu ifade etti. Bu darbe girişiminin hangi koşullarda ortaya çıktığına bakmak gerektiğini belirten Oluç, AKP’nin yaşananlardan sorumlu olduğunu ifade etti. 14 yıldır iktidarda olan AKP’nin devletteki bütün alanlarda kadrolaşmayı yaptığını, bunun ortamını sağladığını belirten Oluç, “Bu mesele konuşulmazsa tartışılmazsa Türkiye’de demokratik bir rejimin inşası mümkün olmaz” dedi.

“ÖZGÜR GÜNDEM GELENEKTİR”
Özgür Gündem Gazetesinin kapatılmaya çalışılmasına ilişkin de konuşan Oluç, “Özgür Gündem bir gelenektir. Biz Özgür Gündem bombalandığında gidip binanın önünde basın açıklaması yaptık. O zaman da susmadı Özgür Basın. Şimdi kapattılar, çıkmaya devam ediyor. Çıkacak da. Adı bugün Özgür Gündem olur, yarın Özgür Ülke olur hiç fark etmez. Özgür Basın yayınına devam edecek. Halkın haber alma hakkı var. Eğer onlar yazmasa biz bu yapılanları nereden öğreneceğiz. Yarın öbür gün Özgür Gündem daha güçlü bir şekilde çıkacak” dedi.

Salondaki katılımcılar, ellerindeki Özgür Gündem Gazetesi’yle özgür basına dikkat çekti.

You may also like