KÜLTÜR-SANAT SOKAK

Portakal atölyesi Limyra Antik Kenti’nde

Portakal Atölyesi kapsamında yapılan “Antalya Dersleri” kültürel miras farkındalık gezilerinin ikincisi Limyra Antik Kenti’ne gerçekleştirildi.

Antalya –  Portakal Atölyesi ile Antalya Kültürel Miras Araştırmacıları Derneği (ANKA) işbirliğinde yapılan “Antalya Dersleri” kültürel miras farkındalık gezilerinin ikincisi Limyra Antik Kenti’ne gerçekleştirildi.

ANKA Derneği Başkanı Arkeolog Selda Baybo’nun rehberliğinde Finike’nin Saklısu mevkiindeki Doğu Likya’nın başkenti Limyra Antik Kenti’ni gezen katılımcılar, Likya tarihine keyifli bir yolculuk yaptı. Doğu Likya’nın Başkenti Limyra’dan günümüze kalan kaya mezarları, antik tiyatro, kent meydanı ile su altında kalan şapel ve sütunlu yol görenleri etkiledi.

ATSO Davut Çetin,  Antalya Dersleri’nin gördüğü ilgiden memnun olduklarını söyledi. ATSO bünyesinde bir fikir kulübü mantığı ile oluşturulan “Portakal Atölyesi”nin kentlilik bilincini oluşturmak adına çalışmalar yaptığını kaydeden Başkan Davut Çetin, ” Antalya Dersleri bu çalışmalardan biri. Bu kapsamda ilkini Kaleiçi’nde düzenlediğimiz  Antalya  Dersleri’nin ikincisini Limyra’ya gerçekleştirdik.  Antalya, binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş müthiş bir kent. Ancak maalesef birçok Antalyalı bu kentin birikiminden, köklü tarihi ve kültürel geçmişinden haberdar değil. ANKA işbirliğiyle gerçekleştirilen  Antalya Dersleri’ne katılanlar, deneyimli rehberler ve bilim insanları eşliğinde yaşadıkları kentin benzersiz doğal ve kültürel birikimini keşfediyorlar” dedi.

Kaynak: İHA

You may also like