COVID 19

Antalya’da vaka çıkan alanlarda herkese test yapılacak

Antalya Sokakları – Bir koronavirüs hastasında İngiltere mutasyonunun tespit edildiği Antalya’da, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu okul, işyeri, apartman gibi kalabalık alanlarda vaka saptanması halinde asemptomatik kişilere de test yapılacak.

Antalya’da insan sirkülasyonunun yoğun olduğu okul, işyeri, apartman gibi kalabalık alanlarda vaka saptanması halinde semptom göstermeyen kişilere de test yapılacak.
Antalya Valiliği’nin internet sitesinde yer alan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre, Covid-19 salgını kapsamında alınacak tedbirler için dün olağanüstü bir toplantı yapıldı. Toplantıda tarama testi ve asemptomatik kişilerin belirlenmesi konusunun öne çıktığı, kalabalık yerlerde vaka saptanması durumunda herkese test yapılması gerektiği kararına varıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Kalabalık, insan sirkülasyonunun fazla olduğu toplu yaşam alanlarında (Kamu kurum ve kuruluşları, okul, toptancı hali, organize sanayi bölgesi, fabrika, işyeri, apartman, site vb.) vaka tespit edilmesi ve İl/ ilçe Sağlık Müdürlükleri tarafından uygun görülmesi halinde, semptomu olan veya olmayan kişilere test yapılmasına, test sonucu pozitif çıkanların tedavi edilmesine, temaslılarının ise izole edilerek takip edilmesine” karar verildiği belirtildi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararında, takip ve denetimin kaymakamlıklar, genel kolluk birimleri, ilgili il ve ilçe müdürlükleri ve belediyeler tarafından koordineli bir şekilde yapılacağı, kararlara uyulmaması halindeyse para ve hapis cezası uygulanacağı ifadesi yer aldı.

Antalya yerel basınında bugün Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın, bir koronavirüs hastasında İngiltere mutasyonunu tespit ettikleri açıklaması yer aldı. Rektör Özkan, mutasyonların hastalık yapıcı etkisi, bulaştırıcılık hızı ve sonuç olarak ne kadar ağır seyrettiğinin takip altında tutulacağını söyledi.

You may also like