KADIN

Antalya Kadın Platformu: Cinsiyetçi saldırılarınıza boyun eğmiyoruz

Antalya Sokakları- Antalya Kadın Platformu kadınlara, çocuklara ve LGBTİ+ bireylere yönelik artan şiddet ve nefret söylemlerine yönelik basın açıklaması yaptı.

Antalya Kadın Platformu çağrısıyla gerçekleşen açıklama için kadınlar Attalos Meydanı’nda toplandı. Antalya Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şube Başkanı Devrim Mol ”30 Nisan-1 Mayıs 2020 tarihinde, twitter hesaplarından alçakça ve haince Berna Laçin’i, Nevşin Mengü’yü, Figen Yüksekdağ’ı, Feyza Altun’u ve Canan Kaftancıoğlu’nu işkence, şiddet, tecavüz, taciz, itibarsızlaştırma ve hakaret yoluyla tehdit edenlerin tümü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmelerine, Anayasa’ya, Türk Ceza Kanunu’na göre örgütlü bir nefret suçu işlemişlerdir.” dedi.

KIZ ÇOCUKLARININ BEDENLERİ ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN SAPKIN ÇAĞRILARA ORTAK OLUYORSUNUZ 

Adaleti tesis etme vazifesi bulunan Cumhuriyet Savcılarına seslenilen açıklamada ”Yine, 12-17 arası kız çocuklarının doğurmak için ideal yaş ve bedene sahip “süperkadınlar” olduğunu söyleyen Prof. Muttalip Kutluk Özgüven, onları cinsel saldırıya açık kılan, çocuk yaşta evliliği meşrulaştıran, kız çocuklarının yaşamını işgal alanı görme cesaretini 18 yıllık iktidar politikalarından almaktadır.Bu durum; kız çocuklarına yönelik cinsiyet kalıp yargılarını pekiştiren ve onların eğitimlerine engel olan, sağlıklarını tehlikeye atan ve onları şiddet ve yoksulluk riskine maruz bırakan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir yansımasıdır.” denildi.

DİYANET HOMOFOBİK SÖYLEMLERDE BULUNUYOR

LGBTİ+ bireylerin nefret suçu ve istismarların mağduru olma tehdidi ile yüz yüze kaldığını söyleyen Devrim Mol ”Aynı zamanda LGBTİ+’lara yönelik iktidar eliyle üretilen şiddet dili her gün katlanarak artıyor. Diyanet cuma hutbelerinde homofobik söylemlerde bulunuyor, gerici çevreler tarafından hedef gösteriliyor.Son dönemde sesleri giderek yükselen bu İslamcı, gerici faşist güruha karşı hak ettikleri hukuksal yaptırımlar uygulanmadığı sürece, Türkiye toplumunda yaşayan tüm kadınlar, LGBTİ+ bireyler ve çocuklarımız bu alçak nefret suçu ve istismarların mağduru olma tehtidi ile yüz yüze kalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

SUSTURAMAYACAK, SİNDİREMEYECEK, KORKUTAMAYACAKSINIZ

Kadına düşman güruha ve sapkın zihniyetlere cevabımız var diyen Devrim Mol ”Nefret söylemleriniz, tehditleriniz, Çocuklarımızın hayatlarına pervasız müdahale hamleleriniz kadın dayanışmasının gücünü asla zayıflatamayacak.Alışın, daha da güçlenerek her yerde olacağız.” dedi.

SİZLERİ GÖREVİNİZİ YERİNE GETİRMEYE ÇAĞIRIYORUZ

İsimlerini anmaktan utanç duyduğumuz bu güruh hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz diyen Mol ”İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadınlara,  LGBTİ+ bireylere ve çocuklara karşı nefret ve istismar suçlarını yasaklayan tüm uluslararası sözleşmeleri, Anayasa’yı ve Türk Ceza Kanunu’nu uygulamakla yükümlüsünüz.” savcıları göreve çağırarak açıklamayı bitirdi.

 

You may also like