KADIN

Antalya Valiliği Las Tesis’i engellledi, kadınlar sokağı terk etmedi

Antalya Sokakları –  Şili’nin ardından birçok ülkede ve Türkiye’de birçok kentte yapılan Las Tesis danslı protestosu Antalya’da polis tarafından engellendi.

Şilili feminist grup Las Tesis’in, kadın cinayetleri, cinsel saldırı ve istismarı protesto için 25 Kasım’da yaptığı danslı protesto, İstanbul, Ankara, İzmir ve Kaz Dağları’nın ardından Antalyalı kadınlar tarafından da yapılmak istenirken polis tarafından engellendi.

Türkiye’de yapıldığı ilk günden beri yasaklar, engellemelerle karşılanan Las Tesis danslı protestosu Antalya’da da hiçbir gerekçe göstermeksizin yasak ve engellemeyle karşılaştı. Engellere rağmen alandan ayrılmayan kadınlar hukuksuz yasağı ve polis engelini kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Kadınların yaptığı açıklamada “Biz kadınlar bugün buraya Şilide başlayarak tüm dünyayı saran, kentlerin meydanlarını kadınlar ve onların sözleri ile dolduran “Las Tesis” dansını yapmak için toplandık. Fakat Dünyanın hiç bir yerinde olmayan bir şey bugün Türkiye in diğer meydanlarında da olan bir durumla karşı karşıyayız. Dansımız yasaklanıyor. Kadınların tecavüze, tacize, cinsiyetçiliğe ve ataerkil sistemin tüm çirkin yüzlerine karşı yaptığı bu farkındalık amacı güden Dansımız için yapamazsınız deniyor ve önümüze etten duvar örülüyor.” denildi.

ÇÜNKÜ BİZLER YAŞAMAK İSTİYORUZ

Açıklamanın devamında “Nedir Dansımız yasaklayan şey? Biz açıklayalım çünkü bu dans kadınlar için özgürlük anlamına gelirken iktidar için kadınların itaatsizliği anlamına geliyor. Onlar tüm baskı aygıtları ile yani polisiyle toması ve jopuyla gözaltı ve cezalarıyla karşımızda duruyor. Havuz medyası yasakçı valisi, bakanı, milletvekili, TGB ve Ülkü Ocakları gibi faşizminden beslenen güruhlar tarafından hedef gösteriliyoruz. Ama bilsinler ki biz kadınlar hiç bir zaman baskıya boyun eğmedik. Yine eğmeyeceğiz. Bizi susturamazsınız korkutamazsınız. Çünkü bizler Yaşamak İstiyoruz. Ve özgürce insanca eşit bir şekilde yaşamak için mücadele edeceğiz.” diye vurgulandı.

You may also like