KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

Yönetmen Aksu; “Festivaller Türkiye Sinemasını ileri götürmüyor”

53. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında “Sinema sinemadır, sadece Arthouse değildir” konulu söyleşide konuşan Yüksel Aksu, “Cıvık popüler sinema ile festivallere hapsolan bir sinema arasında kilitlenmiş bir durumdayız” dedi. Aksu, festivallerin Türkiye sinemasını ileri götürmede olumlu bir etkisi olmadığını kaydetti.

Antalya – 53. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında Cam Piramit Adrian Salonu’nda gerçekleşen söyleşide konuşan Yönetmen Yüksel Aksu, “Cıvık popüler sinema ile festivallere hapsolan bir sinema arasında kilitlenmiş bir durumdayız. Yönetmen ve sinemacı olarak alarm veriyorum. Kanaat önderliğinin de bu karambolden, bu toz dumandan etkilendiğini düşünüyorum.” dedi.

“ESKİDEN İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NE 200 BİN BİLET KESİLİRDİ”
“Festival filmi, sanat sineması” denilen sinemaya, son 10 yıldır “Arthouse” denildiğini belirten Aksu, çağrışımının endüstri dışı sinema olduğunu ifade etti.
Türkiye’de hiç kimsenin gitmediği sinema filmine “Yüksek sanat”, kalabalıkların gittiği sinema filmine ise “Demode ya da arkaik sanat” denildiğini anlatan Aksu, eskiden İstanbul Film Festivali’ne 200 bin bilet kesilirken, bugün festival filmlerini izleyenlerin sayısının 200-300’e düştüğünü aktardı.

“HEGEMONİK SİNEMA İÇİNDE, SEYİRCİ DOSTU FİLMLER “TU KAKA” İLAN EDİLDİ”
Seyirci dostu olan film ve sinemaların inşa edilen hegemonik sinema dünyası içinde ‘tu kaka’ ilan edildiğini vurgulayan yönetmen Aksu, seyircinin izlediği filmlerin “Tu kaka” yapılmasının, seyircinin gitmediği filmlere ise “İyi filmler” denilmesinin hata olduğunu ifade etti.

“TÜRKİYE SİNEMASI FONLARA VE DEVLETE BAĞLI”
Türkiye sinemasının son 10 yıldır bağımsız gibi göründüğünü ancak göbekten fonlara ve devlete bağlı olduğunu kaydeden Aksu, Türkiye sinemasının kendi seyircisini, kanaat önderlerini bir şekilde örgütlemesi gerektiğinin altını çizdi.

You may also like