İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » “80. madde doğa talanının önünü açacak”

“80. madde doğa talanının önünü açacak”

  Antalya Sokakları – Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatlarından Tuncay Koç, doğanın yağmalanmasını, doğa mücadelesini ve 80.maddenin mücadeleye etkisini konu alan söyleşide konuştu. Dün akşam Kaleiçi Alakır Sahne’de gerçekleşen etkinliğe doğa mücadelesine duyarlı pek çok Antalyalı katıldı.

  ” DOĞANIN YAĞMALANMASININ ÖNÜ AÇILDI”
  Yatırımların proje bazında desteklenmesi kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde yapılması planlanan değişikliği için hazırlanan kanunun 80. maddesi hakkında bilgi veren Av. Koç, bu madde ile doğanın yağmalanmasının ve yandaş şirketlere para aktarılmasının önünün açıldığını kaydetti.

  80. MADDE, TARTIŞILMADAN YASALAŞTI
  6745 Sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 80. maddesi’nin 19 Ağustos’ta TBMM’de darbe girişimi sonrasının kaosu içinde muhalefetin baskıya alındığı bir ortamda kabul edildiğini belirten Av. Tuncay Koç, maddenin mecliste dahi doğru dürüst tartışılmadan, torba yasa içine dahil edildiğini ifade etti.

  97 ÖRGÜT DOĞA TALANINA KARŞI HAREKETE GEÇTİ
  80. Madde ile doğanın yağmalanmasının ve yandaş şirketlere para aktarılmasının önünün açıldığını, öte yandan doğanın yağmalanmasının önündeki hukuki engellerin de kaldırıldığını kaydeden Av. Koç, doğa talanına karşı mücadelenin oldukça önemli olduğunu vurguladı. Söyleşi katılımcıların soruları ve tartışmalarla devam ederken. 22 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 13.00’da Cumhuriyet Meydanında yapılacak basın açıklamasına çağrı yapıldı.14805430_1759721614288508_1547462977_n

  97 doğa, kent ve hayvan hakları örgütü, 80’inci maddesi başta olmak üzere “6745 Sayılı Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un iptal edilmesi talebiyle 22 Ekim saat 13.00’da Türkiye’nin birçok ilinde bir araya gelecek.

  22 Ekim 2016 Cumartesi Saat 13.00’te hangi ilde nerede toplanılacak:

  İstanbul – Galatasaray Meydanı

  Ordu – Tahıl Pazarı

  Bartın/Amasra – Kültür Parkı

  Ankara – Mülkiyeliler Birliği

  İzmir- Türkan Saylan Kültür Merkez

  Sinop – Halk Eğitim Merkezi

  Rize/Çamlıhemşin – Makrevis Köprüsü

  Antalya – Cumhuriyet Meydanı

  Etiketler: