G20 POLİTİKA SOKAK

Antalya’da Silvan ve Paris için basın açıklaması gerçekleştirildi

Antalya Sokakları – Antalya’da DİSK, KESK, TMMOB, TTB dün gece yaşanan Paris Katliamını, Silvan’da süren olağanüstü hal ortamında yaşanan insanlık suçlarını ve G20 toplantısını protesto etmek amacıyla Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

15- 16 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek G20 öncesinde kentin adeta abluka altına alınmasını, Silvan’da günlerdir süren sokağa çıkma yasağını ve dün gece IŞİD tarafından gerçekleştirilen Paris Katliamı’nı DİSK, KESK, TMOBB, TTB basın açıklamasıyla protesto etti.

basın açıklaması.“PARİS’TE BOMBAYI ATANLAR, ANKARA’DA KATLİAMI GERÇEKLEŞTİRENLERDİR”
TÜM- BEL- SEN Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt dikkat çekici açıklamalar yaptı; “Silvan’da elektirik kesiliyor, Paris’te bombalar patlıyor. Silvan’da insanlar sokağa çıkamıyor, Paris’te sokakta insanlar katlediliyor. İşte bu katliamcılar G20’nin çocuğudur. Amerika’nın, Rusya’nın, Fransa’nın, İngiltere’nin yani bilumum emperyalistlerin çocuğudur. Bugün Paris’te bombayı atanlar, IŞİD’e destek verenler ve Ankara Katliamını yapanlar aynı soydan gelmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“ANTALYA’DA G20 DEVLETİ KURDULAR”
“Antalya’da kuş uçurtmuyorlar. Dünyanın akbabalarını, leş kargalarını korumak için bir set oluşturdular. Hatta artık Antalya bölündü. Antalya’da G20 devleti kuruldu. Sınırlarını bile çizdiler. İşte bölücülük burada. Orada dünyanın emperyalistleri, zenginler var. Antalya Sokakların’da ise emekçiler var. Sıkıysa gelsinler o zirvelerini emekçilerin ortasında yapsınlar, bizim gibi Attalos Meydanı’nda yapsınlar” dedi.

“SİLVAN’DA SU YOK, İNSANLAR GECELERİ UYUYAMIYOR”
“Antalya’nın her yeri polis kaynıyor. Etrafımızda da yine yüzlerce polis var. Havaalanına girmek yasak, Belek esnafının alışveriş yapması yasak, Silvan’da sokağa çıkmak yasak. Silvan’da su yok ama Kral’ın dairesinde altın klozetli tuvaletler var. Oralarda şaraplar, kuş sütleri hortumlarla akıyor. Silvan’da insanlar gece uyuyamıyor, ama Suudi Kralı kendisine burda özel oda yaptırmış. İşte dünyanın çelişkisi bu.

“İŞTE BU DA SİZİN AYIBINIZ”
“Antalya Antalya olalı böyle zulüm görmedi. 10 Ekim’de Barış ve Demokrasi için Ankara için yürüyen binlerce kişiyi korumak için ortalıkta gözükmeyen polis şimdi evimizin önünde, sendikalarımızın binasında ve neredeyse her yerde var. İşte bu da sizin ayıbınız. Antalya insanı, dünyayı kana bulayan eşkıyalara, cellatlara ev sahipliği yapacak kadar onurunu kaybetmemiştir”

basın açıklaması2İlhan Karakurt’un açıklamasının ardından, Emek ve Demokrasi Güçleri adına Eğitim- SEN Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk basın açıklamasını okudu: Öztürk, Fransa’nın başkenti Paris’te dün gece yaşanan kanlı saldırılar için Fransa halkına başsağlığı dilerken katliamı kınadıklarını ifade etti.

Silvan’da yaşanan savaş ortamına vurgu yapan Öztürk, iktidarın aldığı %49 oy oranın, insan hayatından daha değerli olmayacağını ifade etti. Öztürk şu ifadelere yer verdi; “Savaş hali devam ediyor ve bizler ‘Artık Yeter’ dedikçe AKP ‘yetmez yola devam’ diyor. Yol dedikleri çıkmazdır, kandır, acıdır, gözyaşıdır”.

“KARA HAREKATI BAŞLATILDI” AÇIKLAMALARINA TEPKİ
Sıraya konmuş gibi her hafta bir ilçenin kuşatma altına alındığını kaydeden Öztürk,” Ülkemizin bir parçası işgalden kurtalıyor ya da işgal ediliyormuş gibi “kara harekatı” ifadesi kullanılıyor” sözleriyle devletin Silvan’a ilişkin ‘Kara Harekatı başlatıldı” açıklamalarını eleştirdi.

“İNSANLIK SUÇLARININ ZAMAN AŞIMI YOKTUR”
Silvan’da çok ağır insan hakları ihlalleri işlendiğine dikkat çeken Öztürk, “Toplumsal korku ve gerginlik siyaseti üzerinden iktidar olabilirler ancak korku imparatorluğu kurarak gerçeklerin karanlıkta kalacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. İnsanlık suçlarında zaman aşımı yoktur, er ya da geç hesap vermekten kurtulamazlar”

“İKTİDAR, TOPLUMU SAVAŞ PSİKOLOJİSİNE ALIŞTIRMAKTAN VAZGEÇMELİ”
“İktidar derhal normalleşme sürecine geçmeli, kamuoyunu savaş psikolojine alıştırmaktan vazgeçmelidir. Sıkıyönetim uygulamaları kaldırılmalı, toplumsal barışın tesisi ve demokratikleşme için zaman kaybetmeden gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.

 

pi

Benzer Yazılar