SOKAK

Cemevi’ne saldırı Antalya’da protesto edildi

Antalya Sokakları- Antalya’da Emek ve Demokrasi Güçleri, Antalya Alevi Bileşenleri, Siyasi Partiler ve kitle örgütleri Gazi Cemevi’ne yapılan saldırıyı ve İbrahim Gökçek’in cenazesinin kaçırılmasını protesto etmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı önünde açıklamayı yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şube Başkanı Hasibe Akpınar, Cemevi ve morguna zorla girilmesinin kabul edilemez bir tutum olduğunun altını çizerek, ”323.ci gününde ölüm orucuna ara veren ancak iki gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, İstanbul Gazi Cem evinden uğurlanacaktı.Ancak uğurlama törenine engel olmak isteyen polis, gaz bombası atıp, koçbaşıyla Cem evine zorla girdi ve ibadethanemize karşı akıl almaz bir tutum sergiledi.Cem evlerimizin devletin kolluk güçlerince basılması politiktir, iktidarın Alevilerin inancını hiçe sayarak gözdağı vermesidir.”dedi.

BU NEFRET VE KİN NEDEN

Toplum üzerindeki baskı ve zulme dikkat çeken Akpınar, ”Cem evimize saldırma, tahrip etmek, kutsal mekânımıza ayakla basmak çiğnemek tek kelimeyle Alevileri aşağılamak ve değersizleştirmek, diğer yandan bu saldırılarla İnançsal değerlerimizi, dünya görüşümüzü ve insanlığa dair değer anlayışımızı itibarsızlaştırmaktır. Kısacası “Faşizmdir”.Oysa: bu topraklarda kardeşçe, kadim bağlarla birbirine bağlı olan halklar toplumsal ilişkiye dair mutlak uyulması gereken şeyin ibadete ve ibadethaneye saygı olduğunu bilir, ona sahip çıkar, zulme ve baskıya karşı ona sığınır. Bu nedenle Cem evlerimiz adalet arayan, hak ve hukuk diyen herkesin sığınacağı birer kutsal mekândır, tıpkı Sinagog, Kilise, Cami gibi kutsaldır ve asla vazgeçilmezdir. Şunu unutmayın ki; başta özgür ifade olmak üzere ırkçı, mezhepçi, dinci, olmak ve bunu bilinçli yapmak nefret, kin ve sevgisizlik etrafında örgütlenmiş bir diktatörlük ortaya çıkarır.”dedi.

ÖZGÜRLÜK, ADALET, HAK, HUKUK İSTEYEN HERKESE ACI YAŞATIYORSUNUZ

İktidarın her türlü baskıyı kendi çıkarı için uzlaşma yolu sandığını söyleyen Akpınar, ”Şunu unutmayın ki; başta özgür ifade olmak üzere ırkçı, mezhepçi, dinci, olmak ve bunu bilinçli yapmak nefret, kin ve sevgisizlik etrafında örgütlenmiş bir diktatörlük ortaya çıkarır.
Tıpkı şuan yaptığınız gibi; zulmü siyasi iktidarınızın aparatı yapıyorsunuz, insanlar bu korku ve acıyı kabullensin istiyorsunuz ölen ya da öldürülen ya da onuru için ölümü göze alan kişilerin yaşamını yok sayıyorsunuz, bunu “hak etti” algısını yaratarak sıranın ötekine gelmesini bekliyorsunuz.
Bu topraklarda özgürlük, adalet, hak, hukuk isteyen herkese acı yaşatıyorsunuz acıyı “ibreti alem” görsün diye milletin gözüne-gözüne sokuyorsunuz.” ifadelerine yer verdi.

BİAT EDEN BİR KİTLE OLUŞTURULDU

Alevilerin iktidar tarafından yaratılan kitlenin hedefi olduğunu söyleyen Akpınar, ”Sizler şiddet diliyle yoğrulmuş ve kendisinden farklı olduğunu düşündüğü kişilerle arasına mesafe koyan, tacizci, tecavüzcü, mafyatik ve entelektüellik karşıtı, her zaman haklı olduğunu savunan ve bilgiden çok kendi kanaatlerinin üstünlüğüne inanan size biat eden bir kitle oluşturdunuz.İşte Alevileri bu yaratmış olduğunuz kitlenin hedefi yapmaya çalışmak suçtur, günahtır.”dedi

SALDIRIYI YAPANLAR ADALET ÖNÜNDE HESAP VERMELİDİR

Toplumsal barış ve huzura vurgu yapan Hasibe Akpınar ”Alevilerin Kutsal Mekânları Cem evleridir; her birini Alevi Canlar kendi emekleri ile yapmıştır. Bu yüzden inancımıza, Cem evlerimize dokunmayın ve tüm değer sınırlarımıza saldırarak yıkıcı, incitici olmaktan ve Alevilere her şey yapılır desturundan vazgeçin. Bu tür saldırılar, Uluslararası
Hukuk’a göre Savaş halinde dahi Hastane ve İbadethanelere yapılmaz iken yapılan bu saldırı kabul edilemez. Cem evlerine yapılan saldırının sorumluluğu İçişleri Bakanlığı ve onun kolluk güçleridir. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin Adalet önünde hesap vermesini istiyoruz. Gerçekleri perdelemenin yolu Alevi inanç merkezlerine saygısızlık yapmak değildir.” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

 

 

 

 

Benzer Yazılar