MANŞET SOKAK

Devrimci Parti üyesi iki kişi tutuklandı

Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Murat Pircan ile Parti Meclisi üyesi ve Umut Gazetesi editörü Özgür Sazlık, Antalya’da Eylül ayında açılan bir soruşturma kapsamında tutuklandı.

Antalya –  Antalya’daki dosyadan haklarında arama kararı çıkarılan Murat Pircan ve Özgür Sazlık, dün Maltepe’de gözaltına alınmıştı. Anadolu Adliyesi’ne bugün çıkarılan Pircan ve Sazlık, SEGBİS’le Antalya Adliyesi’ne bağlandı.

İki Devrimci Parti yöneticisi hakkında “örgüt üyeliği” suçlaması ileri sürülürken, bu iddiaya delil gösterilmedi. Pircan ve Sazlık’ın tutuklanmalarına gerekçe olarak, Rojava’da IŞİD çetelerine karşı savaşta yaşamını yitiren savaşçıları anma etkinlikleri, 1 Mayıs ve basın açıklamaları gösterildi.

Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Murat Pircan, suçlamaları kabul etmeyerek, “Ben partinin bir temsilcisi olarak konuşma yapmam ve partiyle ilgili çalışma yapmamdan daha doğal bir şey olamaz. Bana yöneltilen suçlamaların çoğu İstanbul iline ilişkindir” dedi.

Samsun’da bir trafik kazasında yaşamını yitiren Ozan Utku Taşkın’ın cenazesine katıldığı için de suçlanan Pircan, “Ozan benim arkadaşımdı, partimizin üyesiydi. Trafik kazasında ölmüştü” dedi.

Parti Meclisi üyesi ve Umut Gazetesi editörü Özgür Sazlık da Suruç davasını izlediği için suçlandı. TGS üyesi gazeteci olduğunu ve bir gazeteci olarak da Suruç davasını izlediğini söyleyen Sazlık, anma törenlerine de katıldığını belirtti. “Ben siyasi görüş olarak benim geçmişten tanıdığım şahısların ölümüyle ilgili onları anmak istemem doğaldır. İnsani bir taleptir.Bu insanlar uluslararası mücadelede hayatlarını kaybettikleri için anma törenlerine katıldım. IŞİD’e karşı hayatlarını kaybeden insalnar dünyanın birçok yerinde devlet töreniyle anılmalarına rağmen benim bu şahısları anmam bir suç oluşturmaması gerekir” dedi.

Sorgu hakimliği, Pircan ve Sazlık’ın tutuklanmasına karar verdi.

Kaynak: İleri Haber

Benzer Yazılar