GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Üniversitedeki baskı ve şiddet uygulamalarına öğrencilerden tepki

Antalya- Akdeniz Üniversitesi’nde uzun zamandır, polis ve ÖGB tarafından öğrencilere yönelik baskı ve şiddet uygulamalarıyla ilgili üniversite öğrencileri açıklama yaptı.

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine uzun süredir polis ve ÖGB ile yapılan baskı ve şiddet uygulamaları sonucunda üniversite öğrencileri toplu açıklamada bulundu. Üniversite içerisinde eli sopalı grupların etkinlik yapmasına izin verilirken, sanat ve bilim adına etkinlik yapmak isteyen kulüplerin etkinliklerine izin verilmediği ifade edildi. “Okulda sanat ve bilim adına etkinlik yapmak isteyen kulüplerin bile dilekçeleri keyfi olarak masalarda bekletilirken, kirli ideolojilerle ırkçılık besleyen topluluklar okulda özgürce etkinlik yapabiliyor, bu etkinliklere karşı çıkmak isteyen devrimci ve yurtsever gençler ÖGB ve polis işbirliğiyle gözaltına alınıyor ve darp ediliyor” denildi.

REKTÖR DESTEKLİ ŞİDDET ETKİNLİKLERİ
Üniversite içerinde cihatçı çete liderinin elinde silahla afişinin asıldığını, kadına şiddeti meşrulaştıran ve şiddet yanlısı öğrenci gruplarının rektör destekli etkinlik yapabildiklerine değinilen açıklamada: “Göreve geldiği günden itibaren cihatçı çetecilere, kadın düşmanlarına üniversite içerisinde etkinlikler yaptıran rektör Mustafa Ünal bilmelidir ki, ne üzerimize saldığı faşist çeteler ne de saray destekli polisi ve özel güvenliği bizleri biat ettiremeyecek. Üniversitemizde yaptıkları her etkinliği provokasyon ve saldırı üstüne kuran faşist çetelerin geçen hafta içinde yaptıkları iki etkinlikte de bu provokasyonlar gerçekleşmiştir” ifadelerine yer verildi.

ÖGB GÜVENLİK SAĞLAMIYOR
Yapılan açıklamada öğrencilerin kampüs içerisindeki güvenliğini sağlamak için bulunan ÖGB’nin öğrencilerin güvenlikleri sağlamadıkları dile getirildi. Eli satırlı, sopalı öğrenci bile olmayan çetelerin saldırılarına maruz kaldıklarını ifade eden öğrenciler: “Bizler haksızlıkların, yolsuzlukların, ırkçılığın ve faşizmin karşısında hep durduk, duracağız. Mücadelemiz büyüyecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek” yer verildi.

Kaynak: Akdeniz Üniversitesi Öğrencileri

Benzer Yazılar