KENT KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

Yaşlı Evi’nde gerçekleştirilen yaratıcı drama kursu tamamlandı

Muratpaşa Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün sorumluluğunda hizmet veren Yaşlı Evi’nde, sanatsal aktiviteler kapsamında açılan ‘yaratıcı drama’ kursuna katılanlar, drama eğitimini başarıyla tamamladı.

Antalya- Yaşı Evi’nde, uygulamaya konulan “Farkındalığın Yaratıcı Drama Yöntemiyle Geliştirilmesi Projesi kapsamında başlatılan drama eğitimine ilgi büyük oldu. Sosyolog Serdar Yaşar’ın eğitim verdiği drama kursunun danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Kenan Demir’in üstlendi. Çağdaş Drama Derneği’nin de destek verdiği projenin genel amacı, Thomas Gordon tarafından geliştirilen ve iletişim sorunlarını çözmede etkili bir model olan ‘Kaybeden Yok (Kazan-Kazan) Yöntemi’ne ilişkin, yaşlıların günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunları çözmek, farkındalık düzeylerini yaratıcı drama yoluyla arttırmak olarak açıklandı.

 

Yaşları 65-73 arasında olan 14’ü kadın toplam 18 katılımcı, pazartesi, salı ve çarşamba günleri atölye drama çalışmaları yaptı. Sosyolog Serdar Yaşar, eğitimlerde iletişim, etkileşim, grup dinamiği, güven ve uyum, iletişim ve sorun çözme yöntemi, kaybeden yok yönetiminin aşamaları, sorunu (çatışmayı) tanımlama, olası çözüm yolları bulma ve karar verme, çözüm yolunu uygulama, çözüm başarısını değerlendirme konularının işlendiğini belirtti.

 

Serdar Yaşar, “kaybeden yok yöntemine ilişkin yaratıcı drama etkinliklerinin 65 yaş üstü katılımcıların öğrenmelerine, birlikte çalışma alışkanlıkları kazanmalarına, kendilerine güven duymalarına, öğrenerek mutlu olmalarına olumlu katkı sağladığını belirtti.
Kaynak: DHA

Benzer Yazılar