GENÇLİK KENT SOKAK ÜNİVERSİTE

Cumhuriyet gazetesi dağıttıkları için saldırıya uğrayanlar: Öz savunma hakkımızı kullandık

Antalya Sokakları Özel – Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan MİT TIR’larının deşifre edildiği haber gerekçe gösterilerek Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından Antalya’da basın açıklaması yapıldı. Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri  basın açıklamasından sonra kent merkezinde Cumhuriyet gazetesi dağıtırken gerçekleşen saldırıdan  şikayetçi oldu. Antalya Adliyesine giden Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyeleri sözlü ve fiziksel saldırıya uğradıklarını ve öz savunma haklarını kullandıklarını belirtti.

‘ÖZ SAVUNMA HAKKIMIZI KULLANDIK’
Halkevleri üyesi Hazal saldırıya yönelik olarak, “Biz provoke etmelerine izin vermedik ancak tekrardan küfürlü ve fiziksel saldırıya maruz kalınca biz de öz savunma hakkımızı kullandık. Biz diyoruz ki Can Dündar’ı ve Erdem Gül’ü tutuklayanlar diktatör AKP’dir. Biz hiçbir zaman onlara da onların faşist çetesine de meydanları bırakmayacağız özgür basın susturulamaz. Can Dündar da Erdem Gül de yalnız değildir.” dedi.

IMG_5139
Şikayette bulunan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri Avukat Hakan Evcin ile birlikte adliyede.

Gazete dağıtımı yapanlar arsında bulunan Halkevleri üyesi Özgür Özcan, saldırı sırasında polisin izlediğine vurgu yaparak şöyle konuştu “MİT TIRlarının Can Dündar ve Erdem Gül tarafından deşifre edilmesi, Cumhuriyet gazetesinde haber yapılması bu hükümeti rahatsız etmiş ki; Diktatörün talimatıyla iki gazeteci tutuklandı. Bizler de Cumhuriyet Gazetelerini Kapalıyol’da dağıtmaya başladık. Tayyip Erdoğan, benim esnafım gerekirse güvenlik gerekirse polis olur olaya müdahale eder demişti. Aynı dediği gibi orada faşist güruh tarafından ilk önce sözlü daha sonra fiziksel saldırıya uğradık. Faşistin biri kimliğini sembolik olarak çıkartarak ‘MİT dendiği zaman duracaksınız eğileceksiniz saygı duyacaksınız’ diyerek bizi tehdit etti. Biz gazeteleri dağıtmaya devam ederken birkaç tane faşist ve faşist esnafın Halkevleri’ne ve Kolektife saldırmasıyla saldırıyı geri püskürttük. Ve en iyi şekilde faşistlere cevabımızı verdik. Şimdi demokratik tepkimize saldırdıklarından dolayı Adliyeye geldik şikayetçi olduk. Faşistlerin müdahale ettiği esnada polisler hiç karışmadı. Sadece izlemekle yetindi . Biz faşistlere cevap verince, ‘Biz polisiz’ dedi ve gelip faşistleri korudular. Onların bizi dövebileceği ihtimaliyle müdahale etmediler. Cevap verince araya girmek zorunda kaldılar.”

‘İNSANLAR ARTIK İKTİDARIN ÖTEKİ DEDİĞİ HERKESİ DÜŞMAN OLARAK GÖRMEYE BAŞLADI’
Olayla ilgili konuşan Avukat Hakan Evcin “Basın özgürlüğüne yapılan tüm müdahalelere karşı durabilmek için ellerinde Cumhuriyet gazeteleri ile insanlara ücretsiz olarak gazete dağıtan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyelerine bir saldırı oldu. Bu saldırının amacı tamamen Can Dündar’ın tutuklanmasına desteklemek şeklindeydi çünkü onlar Can Dündar’a destek çıkan herkesi öteki olarak görüyor ve doğrudan hedef olarak belirliyor. Antalya’da da böyle bir hedef olarak belirleme oldu. İnsanlar artık iktidarın öteki dediği herkesi düşman olarak görmeye ve onlara zarar vermeye başladı. İşte evde zor tuttukları yüzde elliyi böyle yavaş yavaş sokağa çıkarmaya başladılar. Bunların bilinçli olduğunu düşünüyoruz. Can Dündar’ı tutuklayanlar bize saldıranlarla aynı tarafta.” dedi.

da*, sk

Benzer Yazılar