SOKAK

Kürtce konuştuğu için öldürülen Mahir Çetin cinayetinde tutuklular serbest

Antalya-Antalya’nın Kaş ilçesinde Kürtçe konuştuğu için, 20 kişilik ırkçı gurubun saldırısı sonucu yaşamını yitiren Mahir Çetin’in öldürülmesiyle ilgili görülen davanın duruşmasında tutuklu bulunan tek sanık Mehmet Ali Çakmak’da serbest bırakıldı. Karara tepki gösteren Mahir Çetin’in babası Abdulsamet Çetin kararı adil bulmadığını ve davayı bir üst mahkemeye taşıyacağını söyledi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde Kürtçe konuştuğu için 20 kişilik ırkçı grubun saldırısı sonucu yaşamını yitiren Mahir Çetin’in öldürülmesiyle ilgili açılan davanın 5’inci duruşması Antalya Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya katılanlar arasında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, Antalya Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hasan Kemal Elban ve ÇHD Antalya Şube Başkanı Nusret Görgüz’de vardı. Mahkeme sanıkların dinlenmesinin ardından Nusret Gürgöz,”Tanık olarak dinlenilen kişiler aslında o gece linç girişiminde bulunmuş sanıklardır. Bu sebeple yargılanmalarını istiyorum” dedi.
Tanık ifadeleri ve avukat savunmalarından sonra mahkeme heyeti, dosyada yeterli delil toplandığı ve tutuklu sanık Mehmet Ali Çakmak’ın delilleri karartma gibi bir durumunun kalmadığına kanaat getirerek, tutuklu sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

“OĞLUMU KATLEDENLER SERBEST BIRAKILDI”
Mahkemenin verdiği karara tepki gösteren baba Abdulsamet Çetin, “Oğlumu katledenler serbest bırakıldı. Verilen kararı adil bulmuyorum. Davayı bir üst mahkemeye taşıyacağım. Oğlum 30 kişi tarafından linç edildi, tek kişi tutukluydu onu da bıraktılar. Bu kabul edilir bir durum değildir” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak:DİHA

Benzer Yazılar