SOKAK

Şule Çet için ısmarlama rapor yazan doktorun işkence akladığı ortaya çıktı

Antalya Sokakları- Şule Çet için hazırladığı adli tıp raporunda tecavüzü meşrulaştıran ifadelere yer veren Mehmet Nuri Aydın’ın işkence aklayan ‘sağlam’ raporu hazırladığı ortaya çıktı.

Cinsel saldıraya uğrayıp bir plazanın yirminci katından atılarak katledilen Şule Çet’in adli tıp raporunda “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse ve hele erkeğin yalnız yaşadığı evine, odasına giderek birlikte içmiş olursa cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” ifadelerine yer veren Mehmet Nuri Aydın’ın 1989 yılında polis işkencesini aklayan rapor hazırladığı ortaya çıktı.

Halkevleri MYK Üyesi Kutay Meriç, 1989 yılında polis işkencesi sonucu iki kolunun kırılmasına rağmen Mehmet Nuri Günaydın’ın kendisi için sağlam raporu verdiğini, bu nedenle Ankara Tabip Odasınca verilen 9 ay meslekten men cezasının TTB Merkez Konseyi Disiplin Kurulu tarafından onaylandığını açıkladı.

Kutay Meriç yaptığı açıklamda şunları kaydetti:
“Basına ve kamuoyuna
Bugün basında Şule ÇET davası ile ilgili bir haber okuyunca şok oldum. 1989 yılında 21 gün işkence gördüğüm Ankara Emniyeti Derin Araştırma Laboratuvarı’ndan (DAL) çıkarıldığım Adli Tıp’ta bana sağlam raporu veren Doktor Mehmet Nuri Aydın’ın, Şule ÇET davasının da uzman adli doktoru olduğunu öğrendim.

Şule ÇET davasında, ”Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır.” diyerek kadın düşmanlığından katil aklamaya kadar her şeyin olduğu bu raporu yazan Adli tıp Uzmanı Mehmet Nuri Aydın, benim iki kolum kırık olduğu halde bana sağlam raporu veren ve şikayetim üzerine yargılanan, ayrıca Ankara Tabip Odası tarafından 9 ay meslekten men edilen, bu cezası da TTB Merkez konseyi disiplin kurulunca onanan biridir.

Böylesi işkence destekçisi birinin hala görevde olmasına, bu şahsın raporlarına güvenilerek adalet dağıtılması çabasını esefle ve üzülerek karşıladım. Bu kişinin neden böyle bir rapor verdiğinin sorgulanması ve hatta kanaatimce yok hükmünde sayılması gerekir. Saygılarımla.”

Benzer Yazılar