GENÇLİK SOKAK SÖYLEŞİ ÜNİVERSİTE

Akdeniz İletişimde alternatif medya konuşuldu

Antalya Sokakları-Prof. Dr. Alankuş’un konuşmacı olarak katıldığı “Alternatif Habercilik, Etik ve Medya” başlıklı söyleşi Akdeniz Üniversitesi iletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

Konuşmacı olarak Prof. Dr. Sevda Alankuş’un katıldığı “Alternatif Habercilik, Etik ve Medya” başlıklı söyleşi Akdeniz Üniversitesi iletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti
Konferansın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Hasan Üstün, “Alternatif medya dersi kapsamında, alternatif medya alanına çalışan akademisyenler ya da uygulamacıları gerek sınıf içerisinde gerekse online olarak derse katmaya deneyimlerini paylaşmaya çalışıyoruz Geçen yıl Bağımsız İletişim Ağı’ndan (BİA) editör arkadaşımızla skype üzerinden iletişim kurmuştuk. Bu yıl ise hem BİA’nın eğitim danışmanlığını hem de alternatif medya eğitimlerinin koordinatörlüğünü yürüten Sevda Alankuş hocamızla bir araya geldik” ifadelerine yer verdikten sonra sözü Prof. Dr. Sevda Alankuş’a bıraktı.

sevdalankushaber
“YAPISAL YANLILIĞIN ÜSTÜNE ÖRTMEK İÇİN KILIF”
Alternatif habercilik için mutlaka alternatif medyanın şart olmadığı düşündündüğünü vurgulayan Prof. Dr. Sevda Alankuş,“Gazeteciliğin profesyonel ideolojisi, editöryel değerler dediğimiz objektiflik, tarafsızlık, güvenirlik, kesinlik gibi değerler meslek ideolojisi haline geldi. Bu aslında haber eleştirisi derslerinizde görüyorsunuz ki hegomonik anlatıdan, söylemden yana taraflılığının yapısal yanlılığının üstünü örtmek amacıyla kılıf haline geldi. Bugün alternatif habercilikten yani barış gazeteciliği ya da hak odaklı habercilik söz ettiğimizde, gazeteciler biz objektifiz biz barış aktivisti değiliz hak odaklı habercilikte neymiş biz insan hakları aktivistleri değiliz diye reaksiyonlar gösteriyorlar” dedi.

“ADİL, BARIŞ, ODAKLI GAZETECİLİK”
Barışın sadece savaşsızlık ortamı olmadığını vurgulayan Alankuş, “Adil bir barış olmadığı sürece bütün eşitsizlikleri ayrımcılıkların olumsuzlukların bunların hiç bir zaman kalkmayacağını biliyorum. Ama bunlar için mücadele etmekte normatif bir tercih ve bu sadece savaşsızlık değil. Sıcak çatışma ortamı olmayabilir ama sadece ayrımcılık varsa, ama nefret söylemi varsa, ama yoksulluk bu kadar büyük bir uçurum olarak varsa, ama kız çocuklarının eğitim sorunu böyleyse zaten şiddetin gidişatını ne yaparsanız yapın engelleyemezsiniz. Bu yüzden barış gazeteciliğinin tanımını da ben BİA’nın geleneği içinden gelen birisi olarak, adil barış odaklı diye tanımlamak istiyorum. Bu hak odaklı habercilik ve barış gazeteciliğini bir araya getiren barışın tanımını genişleten, barıştan sadece şavassızlık durumu değil. Şiddeti savaşa götürecek bütün gerilimlerin nedeni olan, temelinde ortadan kalkmasıyla ilgili sorunlar kuran bir gazeteciliği anlıyorum” şeklinde konuştu.

12311149_905993642789116_1350187122672873245_n

“HABER ERİL BİR DİLDİR”
Kadınların haber odalarında sayıca azlığının haber dilinin yapısına da yansıdığına değinen Alankuş, “Kadınlar sadece negatif haber öznesi oluyor. Haber değerleri içerisinde negatiflik var. Erkek şiddetinden kurtulmuş hayatını düzelten kadın haber olmuyor. Barışın haber olmamasıyla kadının haber olmaması paraleldir. Çünkü barışı daha çok kadın dokur. Kadınların haber odalarında sayı 1/3 oranındadır. Gazeteciliğin ABC’si diye öğretilenler kadınların olmadığı odalarda üretildi. Haber eril dildir” dedi.

“İYİ GAZETECİLİK DİYE ÖĞRETİLENLER HAK İHLALİ YAPAR”
Sözlerine ana akım medyanın yapısal yanlılığı da beraberinde getirdiğini söyleyen Alankuş “Haberin yapısal yanlılığı vardır, iyi gazetecilik diye öğretilen şeyler hak ihlali yapar. Haberi ‘haber’ yapan unsurlar haberi yapısal olarak yanlı yapar. Haberin hegomonik olandan yana oluşturulması yapısal yanlılık sonucudur. Mecra ana akım medya olunca onun da yapısal yanlılığını biliyoruz. Türkiye gibi coğrafyalarda siyasal iktidarla entegrasyon doğrudan ekonomik çıkar merkezleriyle oluştu. Özellikle Türkiye’de 2000’li yılların ortalarından itibaren ki hep böyleydi siyasal iktidarın müdahaleci olduğu sistemle karşılaşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

da,da*/pi

 

 

Benzer Yazılar