KENT MANŞET SOKAK

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Kaleiçi aday

Ümit Uysal, Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için mayıs ayı içinde başvuruda bulunacaklarını söyledi.

Antalya- Muratpaşa Belediyesi,  Bergama Krallığı’ndan  Roma’ya, Bizans’a kadar zengin bir tarihe sahip Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için, Mayıs ayı içinde başvuru yapacak.
Muratpaşa Belediye Başkanı  Ümit Uysal, yaptığı açıklamada, Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için çok sayıda çalışma yaptıklarını ve Kaleiçi’nin UNESCO’nun aradığı şartları taşıdığını söyledi.


“Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi hem ülkemizin tarihi ve kültürel alanda ön plana çıkmasını sağlayacak hem de turizmi canlandıracak” diyen  Uysal, Kaleiçi’nin antik çağdan bu yana yaşayan yerleşim merkezlerinden olduğunu aktardı.
Uysal, ilk yerleşim alanlarındaki yapıların bir kısmının günümüze kadar ayakta kalmayı başarabildiğini vurgulayarak”Eski tapınaklar ve camiler de korunuyor. Ayrıca Pamphilya başta olmak üzere Kaleiçi tarihi güzellikleri ile de UNESCO’nun öne sürdüğü tüm şartları taşıyan eşsiz bir merkezdir” dedi.  Uysal, Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesinin bu önemli tarihi ve kültürel miras örneklerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarımını sağlayacağını söyledi.

YÜZYILLARDIR SÜREN KÜLTÜREL DOKU
Bergama Krallığı’ndan  Roma’ya, Bizans’tan  Selçuklu’ya, Osmanlı’dan  Türkiye’ye son derece zengin bir tarihe tanıklık eden Kaleiçi’nde bulunan kültürel miras örnekleri, UNESCO adaylığı için şöyle sıralanıyor:

“Sur duvarları, Hardianus Kapısı, Hesapçı Sokak, Karamolla Mescidi, Alaaddin Camii, Aziz Alypios Kilisesi, Dumlupınar Ortaokulu (Rum Kız Mektebi), Rum Millet Hamamı (Gavur Hamamı), İpek Böcekçiliği Mektebi, Hıdırlık Kulesi,  Kesik Minare Camii, Balık Pazarı Hamamı, Ahi Yusuf Camii ve Türbesi, İskele Camii, Mermerli Plajı, Kırkmerdiven, Uzun Çarşı Surları ve Kitabeleri, Ahi Kız Mescidi ve Türbesi, Antik Tiyatro,  Karatay Medresesi,  Tekeli  Mehmet Paşa Camii, Nazır Hamamı, Kale Kapısı, Saat Kulesi, 2. Attolos’un Heykeli, Yivli Minare ve Külliyesi, İmaret Medresesi, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran  Mehmet Bey Türbesi, Nigar Hatun Türbesi, Kale Kapısı Hanları,  Muratpaşa Camii ve Kaleiçi’nin geleneksel evleri.”

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar