EKONOMİ KENT MANŞET SOKAK

Kriz tüm kenti sardı ” Antalya ekonomide büyüyemiyor”

ATB meclis toplantısında Antalya’nın sorunları konuşuldu. Bülbül, “Yaşanan kriz sadece tarım ve turizm sektörlerini değil, tüm kenti sardı” dedi.

Antalya- Antalya Ticaret Borsası’nın 36’ncı meclis toplantısı, ATB hizmet binasında gerçekleştirildi. Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül, bugün yaşanan krizin artık sadece tarım ve turizm sektörlerinde olmadığını, tüm sektörleri ve kenti sardığını söyledi.

ANTALYA’DAKİ EN BÜYÜK SORUN TAŞ VE MERMER OCAKLARI
ATB’nin başkanlığını yürüttüğü Tarım Konseyi’nin faaliyetlerinden bahseden Halil Bülbül, ATB olarak yıllardır her fırsatta ve her ortamda dile getirmeyi görev saydıkları taş ve mermer ocaklarının Antalya’ya, çevreye ve özellikle tarıma verdiği zararları gündeme getirdiklerini söyledi. Bülbül, konsey toplantılarında da taş ve mermer ocakları sorununun 82 konu arasından ikinci en büyük sorun olarak ön plana çıkmasının dikkate değer olduğunu kaydetti.
 abt
ANTALYA EKONOMİDE BÜYÜYEMEDİ
ATB Başkan vekili Bülbül, Türkiye ekonomisinin hem genel hem de tarım sektörü olarak büyüme sağlarken, Antalya’nın ne toplam ekonomik faaliyetlerinde ne de tarımsal üretim ve ticaretinde büyüme yaşayamadığını söyledi.
Bülbül, “Büyümeden vazgeçtik, 2015 yılı Antalya için ve özellikle tarımsal üretim ve ticaret performansı bakımından tahminlerimizin de ötesinde daralarak geçmiştir.
Antalya’nın tarımsal ihracatının 2015 yılında yüzde eksi 12.5 düştüğünü kaydeden Bülbül, “2016 yılının ilk çeyrek döneminde de küçülmeye devam eden Antalya tarımı, bu dönemde yüzde 28’lik ihracat kaybı yaşamıştır” dedi.
 
 KRİZ TÜM KENTİ SARDI
Tarım sektörü özeline bakıldığında zor bir dönemden geçildiğini dile getiren Halil Bülbül, sektörde faaliyet gösteren şahıs ya da firmalar dışında gerçekleşen olaylar nedeniyle ticari yaşamın olumsuz etkilendiğini kaydetti. Kredi borçlarının ertelenmesini isteyen Bülbül, sektörel kırılganlığı azaltacağı gibi moral ve motivasyonu da artıracağını dile getirdi. Bugün yaşanılan krizin, artık sadece tarım ve turizm sektörleri kapsamında olmaktan çıkarak tüm sektörleri ve kenti sardığını belirten Bülbül, “Dolayısıyla üretilecek çözüm önerisi, bu iki sektörden ibaret olmayıp tüm Antalya’yı kapsayıcı olmalıdır. Örnekleri, daha önce de yaşanmış olan bu önerinin geçen meclis toplantısında başkanımızın dile getirdiği isimle, ‘Antalya Yaklaşımı’ kapsamında olması gerektiğini bir kez daha dikkatinize sunarım” dedi.abt2
KURAKLI TARIMI BİTİRDİ
ATB Meclis toplantısında bu yıl kuraklık nedeniyle hububatta yaşanan sorunlar da gündeme geldi. Meclis üyeleri Korkuteli bölgesindeki tüm köylerde yeterli yağış olmaması nedeniyle buğday, arpa üretiminde ciddi bir kuraklığın söz konusu olduğunu anlattı. Meclis üyeleri, “Ova köylerinin tamamı bitmiş durumda, yağmur yağsa da bu saatten sonra ürün elde edilemez. Çiftçilerin birçoğunun bankalara borcu var ve bunların ertelenmesi gerekiyor. Bazı yerlerde sulama başlamış ama çok az kesim yapılabiliyor” denildi.
Ülke genelindeki kuraklıktan dolayı bu yıl saman sıkıntısının da yaşandığını dile getirilerek,” Özellikle iç kesimlerde durum çok kötü ve arpa, saman kıtlığı yaşanması et fiyatlarına da yansır” denildi.

Benzer Yazılar