MANŞET SOKAK

Manavgatlı Aleviler:”Maraş’ta kampları Alevilerle kapı komşusu yapmanın anlamı nedir?

Manavgat Pir Sultan Abdal Derneği AKP hükümetinin, Alevi köylerinin ortasına inşaa edeceği mülteci kampına Sünni radikal cihatçı çetelerin ailelerini yerleştirmek istemesine tepki için Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antalya (Manavgat) – AKP hükümetinin Suriye’de Esad rejimine karşı savaşan Sünni radikal cihatçıların ailelerini Alevi köylerinin ortasına inşa edeceği 27 bin kişilik bir Mülteci Kampına yerleştirmek istemesi Alevi yurttaşlarımızı tedirgin etti. Alevi dernekleri alanlara inerek hükümetin bu kararını protesto etti.

Manavgat Pir Sultan Abdal Derneği hazırlanan ortak bildiriyi Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaparak protesto etti. Ortak bildiriyi okuyan Manavgat Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Aykut Altun,  Emperyalist ülkelerin şekillendirdiği Ortadoğu haritası en baştan beri sorunlu olduğunu dile getiren Altun, savaşların, sürgünlerin ve katliamların hiç eksik olmadığını ifade etti. Altun aynı zamanda bu bataklıktan uzak durmaya çalışan Türkiye’nin  AKP iktidarı ile birlikte politika değiştirdiğini ve Ortadoğu bataklığının içine girdiğini vurguladı.

“AYNI SENARYO SAHNELENMEK İSTENİYOR”
Maraş Katliamı’nı unutmadıklarını ve aradan 38 yıl geçtikten sonra yine aynı senaryonun sahnelenmek istendiğini söyleyen Altun,” Bunlar, Suriye’de Alevi köylerini yakıp yıkan, onları katleden, ağızlarından ve ellerinden kan damlayan ve böylece cennete gideceklerini sanan katillerdir. Şimdi bunları getirip Maraş’ta Aleviler ile kapı komşu yapmanın anlamı nedir? Bu durum yeni bir Maraş katliamının habercisi değil midir” şeklinde konuştu.

Alevi kurumları olarak ülkedeki kaos ortamının yanı sıra bir de böyle bir şeyin olmasını istemediklerini söyleyen Altun,” Biz Alevi kurumları olarak 25 milyon Aleviler adına burnumuzun dibinde böyle komşular istemiyoruz. Zaten her gün, her yerde bombaların patladığı, yüzlerce insanımızın katledildiği şu kaos ortamında, yeni bir çatışma alanlarının yaratılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Kaynak: Manavgat Gerçek

Benzer Yazılar