KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

53. Uluslararası Antalya Film Festivali başlıyor

53. Uluslararası Antalya Film Festivali başlıyor. Bu sıl farklı olarak, Cam Piramit ve AKM arasındaki alanda yönetmenlerin, senaristlerin ve oyuncuların katılacağı etkinlikler düzenlenecek.

Antalya- Bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali 16-23 Ekim tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek. Festivaldeki filmler her yıl olduğu gibi AKM (Atatürk Kültür Merkezi), MarkAntalya ve Migros’ta gösterilecek. Expo Kongre Merkezi’nde 16 Ekim Pazar günü açılış töreni, 23 Ekim Pazar günü ise kapanış töreni yapılacak. Antalya Film Forum Kapanışı ve Yaratıcı Ödülleri ise 22 Ekim Cumartesi akşamı Rixos Land of Legends’ta yapılacak törenle sahiplerini bulacak. Bu üç tören için yaklaşık 250 kişi görev alacak.

12 FİLM JÜRİ KARŞISINDA
Festivalde Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’na bu yıl 60 film başvurdu. Festivalin bu en ilgi çekici kategorisinde 60 film arasında 12 film yarışmada ödül almak için jürinin karşısına çıkacak. Yarışacak filmlerin 8’i yönetmenlerin ilk, 2’si ikinci filmleri olurken, 2 belgesel de heykelciği almak için yarışacak. 5 liralık biletle izlenebilecek yarışma filmleri şu şekilde:

“Albüm (Mehmet Can Mertoğlu), Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Eşik (Ayhan Salar), Genç Pehlivanlar (Mete Gümürhan), Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var (Rıza Sönmez), Rauf (Barış Kaya ve Soner Caner), Rüya (Derviş Zaim), Rüzgarda Salınan Nilüfer (Seren Yüce), Siyah Karga (Tayfur Aydın), Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu) ve Toz (Gözde Kural)”
Uluslararası anlamda ise dünyanın dört bir yanında gelen filmlere Hugh Handson’ın başkanlığındaki  “Uluslarası Uzun Metraj” jürisi karar verecek.
BELGESEL VE KISA FİLMDE 26 FİLM 
Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Seçkisi’nde 16 belgesel izleyici ile buluşacak. Ulusal Kısa Film Seçkisi’nde de 10 film Uluslararası Yarışma filmlerinden önce gösterimde olacak. Her iki seçkide yer alan filmler, seyircilerin oylarıyla İzleyici Ödülü’nün sahibi olacak.
Festivalin Genel Direktörü Elif Dağdeviren, bu yıl Cam Piramit’i festival merkezi olarak konumlandırdıklarını söyledi. Cam Piramit’le AKM arasındaki yolu da festival boyunca şenlik alanına döndüreceklerini belirten Dağdeviren, “Bu yolda her gün ünlü oyuncular, yönetmenlerle sohbet saatleri, fotoğraf çekimleri, kitap imza günleri, mini konserler ve gelenlerin ailece çok keyifli vakit geçireceği birçok keyifli etkinlik düzenleyeceğiz” dedi.
Kaynak: DHA

 

Benzer Yazılar